Pošto je dentalna medicina bila jedna od prvih medicinskih grana u kojoj je bila pionirska klinička primena lasera, do danas se laserska tehnologija razvila do nivoa svakodnevne primene.
Razvoj laserske tehnologije omogućio je njenu primenu u različitim oblastima medicine, ali i stomatološke medicine. Jedan od savremenih aspekata današnje stomatološke profesije podrazumeva upotrebu lasera u svim njenim segmentima. S obzirom da je dentalna medicina bila jedna od prvih medicinskih grana u kojoj je pionirska klinička primena lasera, do danas se laserska tehnologija razvila do nivoa svakodnevne primene.
Opšte o laserima
Reč laser nastala je kao akronim i potiče od izraza Light Amplification bi Stimulated Emission of Radiation, što u slobodnom prevodu znači pojačanje svetlosti stimulisanom emisijom zračenja.
U stomatologiji se koriste dve vrste lasera - niskoenergetski (meki, ili terapeutski) i visokoenergetski (tvrdi ili hirurški) laseri. Za razliku od visokoenergetskih lasera koji zamenjuju konvencionalne instrumente, niskoenergetski laseri imaju nisku izlaznu snagu i stimulišu tkivo.
Sa napretkom tehnologije u poslednjih 50 godina, došlo je do paralelnog povećanja razvoja i efikasnosti komercijalno dostupnih lasera za medicinsku upotrebu. Danas dostupni medicinski laseri pokrivaju uski segment talasnih dužina u rasponu od ultraljubičastog (UV) do srednjeg infracrvenog dela spektra elektromagnetnog zračenja.
Efikasnost lasera u stomatologiji i medicini zavisi od karakteristika određenog tipa lasera koji se koristi, i od specifičnih atributa tkiva na koje se određeni tip lasera primenjuje.
U koje svrhe stomatolozi koriste lasere?
U restaurativnoj stomatologiji laseri se koriste:
- prilikom uklanjanja nadoknada i karijesa,
- prevencija karijesa,
- dijagnostika karijesa,
- lečenje preosetljivosti dentina,
- izbeljivanje zuba,
- uklanjanje pigmentacije.
Postoji nekoliko oblasti kliničke primene lasera u endodonciji:
- dezinfekcija korenskih kanala,
- dijagnoza stanja pulpe,
- lečenje periapikalnih lezija,
- revizija endodontskog lečenja,
- endodontske hirurgije.
Laseri se koriste u parodontologiji u:
- lečenje parodontalnih bolesti,
- parodontalna hirurgija i
- u terapiji periimplantitisa.
Dentalni laseri se koriste kao pomoćno terapeutsko sredstvo kao deo nehirurške parodontalne terapije ili kao alternativa klasičnoj mehaničkoj instrumentaciji kontaminirane površine korena.
U odnosu na samostalnu mehaničku instrumentaciju, dodatna primena lasera nakon inicijalne parodontalne terapije doprinosi poboljšanju kliničkih parametara, posebno kada je reč o umerenim i teškim oblicima parodontitisa.
Laseri u oralnoj hirurgiji i protetici
Prednosti primene lasera u oralnoj hirurgiji su suvo i transparentno hirurško polje, smanjena mogućnost infekcije i bakteremije, odsustvo mehaničke traume tkiva, brže postoperativno zarastanje, smanjenje postoperativnog bola i otoka, kao i smanjenje ožiljaka i zatezanja tkiva.
U oralnoj medicini, terapija mekim laserom se može koristiti samostalno ili kao deo kombinovane terapije u lečenju brojnih dijagnoza kao što su orofacijalni bol, trigeminalna neuralgija, sindrom pečenja usta, oralni mukozitis, rekurentne infekcije virusom herpes simpleksa, rekurentne aftozne ulceracije, bulozne bolesti, kserostomija, temporomandibularni poremećaji i protetski palatitis.
U protetici, laseri se koriste za preprotetske hirurške zahvate koji modifikuju tvrda i meka oralna tkiva, produžavaju krunu zuba i pokazuju granicu preparacije.
Meki laseri protiv upale i bola
Meki laseri imaju biostimulativni efekat na tkiva, deluju antiinflamatorno, analgetički i podstiču zarastanje.
Laserski zrak reguliše inflamatorni proces delujući na krvni sud i limfni sistem. Menja se propustljivost i veličina lumena krvnih sudova, a stimulisanjem rasta kolaterala jača se odbrambeni mehanizam u borbi protiv infekcije.
Analgetički efekat mekog lasera je dokumentovan u lečenju akutnog i hroničnog bola, čija je terapija inače složena i izazovna, kao što je npr. orofacijalni bol, neuralgija trigeminusa ili postherpetična neuralgija.
Prema nekim rezultatima iz literature, terapija mekim laserom bila je čak i efikasnija od farmakološke terapije i dovela je do remisije dugotrajnog bola otpornog na konvencionalnu terapiju.
Mere opreza i kontraindikacije
Važno je obratiti pažnju na mere zaštite pacijenta i terapeuta i na kontraindikacije za primenu ove vrste terapije.
- Laser ne sme da dođe u kontakt sa mrežnjačom jer može da je ošteti, pa je neophodno zaštititi oči pacijenta i terapeuta.
- Postoje određene kontraindikacije za ovu vrstu terapije, kao što je primena laserske terapije u oblasti lokalizacije karcinoma i metastaza, jer neka istraživanja ukazuju na mogućnost stimulacije proliferacije ili diseminacije maligno izmenjenih ćelija.
- Takođe treba izbegavati primenu u predelu štitne žlezde i drugih endokrinih žlezda.
- Niskoenergetska laserska terapija u predelu stomaka trudnica je kontraindikovana jer je efekat lasera na fetus nepoznat.
Korisne adrese:
DENTAL CORNER ESTHETICS
www.dentalcorner.rs
STOMATOLOGIJA MALBAŠIĆ
www.drmalbasic.com
BELVILLE DENTAL CENTAR
www.belvilledental.com
FAMILY DENTIST B
www.familydentistb.rs