Poslednjih godina arganovo ulje je jedan od najcenjenijih sastojaka što se tiče nege kože. Ali kada kupujete ovo „tečno zlato“, treba biti oprezan...
Pored borbe protiv starenja, arganovo ulje pokazalo se efikasnim u obnavljanju oštećene kože i lečenju ožiljaka izazvanih vodenim kozicama i aknama. Da biste bili efikasniji, prilikom kupovine bi trebalo da odaberete originalno hladno ceđeno arganovo ulje.
Drvo argana (Argania spinosa) raste samo u jugozapadnom delu Maroka. Otporan je na oštre klimatske uslove, pa dobro podnosi sušu i visoke temperature. Berberi ga nazivaju drvetom života jer blagotvorno deluje na zdravlje i sveprisutan je u njihovom životu - koriste ga kao gorivo, hranu i za svakodnevnu negu kože. Ovo drvo ima sposobnost da oživi nakon umiranja i smatra se simbolom strpljenja i izdržljivosti.
Smeđa pasta dobijena presovanjem voća (amlou) služi se zaslađena za doručak i jede kao namaz za hleb, a drvo i ljuske oraha koriste se za grejanje, dok ga domaćinstva koja sama proizvode arganovo ulje koriste za kuvanje.
Arganovo ulje
Arganovo ulje (Arganiae spinosae oleum) dobija se hladnim presovanjem plodova drveta Argania spinosa. Arganovo ulje, koje se naziva i marokansko ulje ili „tečno zlato“, i dalje se proizvodi u Maroku na tradicionalan način. Proces je dug i težak - beru se arganovi orašasti plodovi, usitnjavaju se kamenom i melju. Dobijena smeđa pasta se mesi ručno da bi se dobilo ulje. Za jedan litar ulja potrebno je oko 100 kg svežeg voća.
Marokanci koriste ovo ulje u mnogim segmentima života. Tradicionalno se koristi za:
- zaštita kože od teških klimatskih uslova (jak vetar i sunce),
- nega osetljive dece,
- zarastanje ekcema,
- prevencija strija tokom trudnoće
- masaža kod reumatoidnog artritisa
- Marokanske žene takođe koriste ulje za negu lica.
Blagotvorno dejstvo
Arganovo ulje je vrlo bogato nezasićenim masnim kiselinama i vitaminom E. Zbog svog bogatog sastava, arganovo ulje se koristi:
- u lečenju reumatskih i artritičnih bolesti,
- za prevenciju raka i
- u kozmetici.
Upotreba arganovog ulja izuzetno je popularna u kozmetici zbog visokog sadržaja masnih kiselina koje imaju sposobnost regeneracije kože i održavanja ravnoteže vode i lipida, što sprečava isušivanje kože i gubitak elastičnosti, te sprečava stvaranje bora.
Vitamin E, koji se takođe nalazi u arganovom ulju, igra važnu ulogu u borbi protiv bora. Kao snažni antioksidans, vitamin E ima sposobnost da neutrališe slobodne radikale i tako usporava proces starenja.
Anti-age i obnavljanje kože
Ako se ulje koristi za svakodnevnu negu, najbolje je prvo na lice naneti odgovarajući hidrolat, a zatim na njega nanositi ulje dok se koža potpuno ne osuši. Dakle, u stvari nanosite jednu verziju kreme na lice bez emulgatora jer koža dobija i masnu i vodenastu fazu (što su osnovni sastojci svake kreme).
Pored borbe protiv starenja, pokazalo se da arganovo ulje dobro deluje i na regeneraciju oštećene kože, a pomaže i u lečenju ožiljaka izazvanih vodenim kozicama i aknama.
Arganovo ulje je takođe efikasno kod iritacija i upala kože, u prevenciji strija, za negu masne kože, kose i nežne dečje kože.
Velika pomoć u prevenciji akni
Iako mnoga ulja nisu pogodna za masnu kožu sklonu aknama, arganovo ulje se preporučuje za lečenje kože sa prekomernim lučenjem sebuma zbog visokog sadržaja antioksidanata (vitamin E, nezasićene masne kiseline i fitosteroli). Naime, naučnici istražuju mogućnosti topikalne primene arganovog ulja zbog njegove sposobnosti da kontroliše lučenje sebuma, uravnoteži višak masti na koži i poboljša izgled masne i kombinovane kože.
Takođe se predlaže njegova upotreba za kosu, nokte i svrab kože.
Zaštitnik srca i krvnih sudova
Postoji niz nedavnih studija koje pokazuju da je devičansko arganovo ulje korisno kod mnogih kardiovaskularnih bolesti. Takođe mu se pripisuje sposobnost da snižava holesterol, LDL lipoproteine i trigliceride i antioksidativna svojstva.
Kako je arganovo ulje bogato masnim kiselinama, fenolnim komponentama, skvalenom, sterolima i tokoferolima, takođe se proučava njegov potencijalni antikancerogeni efekat.
Mnogi istraživači sugerišu da redovna upotreba arganovog ulja jača antioksidativni status u telu i smanjuje holesterol, a samim tim ima i perspektivu da se koristi za smanjenje rizika od kardiovaskularnih bolesti.
Saveti za sigurnu kupovinu
Arganovo ulje raste u popularnosti i jasno je da sa njim raste i broj njegovih proizvođača. Nažalost, proizvodi sa tako niskim koncentracijama arganovog ulja da uopšte nisu efikasni nalaze se često na policama. Zbog toga prilikom kupovine uvek treba pročitati koncentraciju arganovog ulja u proizvodu.