Neki od najmoćnijih sastojaka za negu kože potiču iz prirode i poseduju korisne efekte koje podržavaju nauka i stručnjaci za kožu.
“Postoje autohtone populacije koje su generacijama koristile biljne i mineralne sastojke, a videli smo i anegdotske dokaze o lekovitim ili estetskim efektima na kožu”, kaže Ava Shamban, doktor medicine, dermatolog iz Los Angeles-a. “Mnogi od njih su sada klinički dokazani kao jedni od najboljih sirovih sastojaka i ponovo su uvedeni u moderne formulacije za negu kože.” Evo nekoliko favorita profesionalaca.
ZA BALANSIRANJE ULJA: GLINA
Korišćenje gline za negu kože datira iz drevnog Egipta, gde su je ljudi nanosili za pročišćavanje, zarastanje rana i omekšavanje. Studije sada pokazuju da glina najbolje deluje za regulisanje proizvodnje ulja na koži. “Ako imate masnu ili mešovitu kožu, nanosite masku za lice od gline jednom nedeljno na mesta na kojima se sija”, predlaže dr. Shamban. No nisu sve vrste gline iste: “Formula sa francuskom zelenom glinom ili rasulovom glinom je bolja na masnoj koži ili koži sklonoj aknama, dok je blaža glina poput kaolina ili ružičaste gline idealna za osetljivu kožu”, objašnjava ona. No, bez obzira koji tip koristite, isperite je dok se i dalje oseća malo vlažna na dodir. “Ako sačekate dok se maska ne osuši, to može dehidrirati kožu”, kaže dr. Shamban.
ZA ZAŠTITU KOŽE: ZELENI ČAJ
Antioksidant deluje kao štit za vašu kožu, pomažući u blokiranju oštećenja od spoljnih stresora poput UV-a i zagađenja. Jedan od najboljih u prirodi: ekstrakt zelenog čaja nazvan epigalokatehin galat, ili EGCG: “Istraživanja pokazuju da je neverovatno moćan u borbi protiv slobodnih radikala [molekula koji uzrokuju štetu]”, kaže dermatolog Macrene Alexiades, doktor medicine, direktor Centra za dermatologiju i lasersku hirurgiju u New York City-ju. Svakog jutra nanesite serum sa EGCG-om pre nego što nanesete hidratantnu kremu i kremu za sunčanje za dodatni sloj zaštite.
DA SVE POSVETLITE: SOJA
Izbeljivači kože sa botaničkom bazom predstavljaju nežniju alternativu hemijskim sredstvima za izbeljivanje, a soja je na vrhu liste dermatologa. “Deluje sprečavajući kretanje melanina u obližnje ćelije kože ili blokirajući enzim koji uzrokuje da ćelije potamne”, kaže Jeannette Graf, doktor medicine, pomoćni klinički profesor dermatologije na Medicinskom fakultetu Mount Sinai u New York City-ju. Iako je soja kao hrana mao kontroverzna, ne morate biti oprezni prema soji u proizvodima za negu kože. “Ne apsorbuje se sistemski kada se primenjuje lokalno, pa ne bi trebalo da postoji razlog za zabrinutost”, objašnjava dr. Shamban. “Soja je odličan antioksidant i poseduje blagodeti za elastičnost kože i kontrolu ulja, uz smanjenje pigmentacije”. Nanesite serum ili hidratantnu kremu sa sojom dnevno, za još ravnomerniji ton kože.
ZA SMANJENJE IZBIJANJA AKNI: UGALJ
Možda se čini neintuitivnim, ali ovaj ostatak ugljenika, nastao sagorevanjem prirodnih materijala poput drveta, nova je zvezda u nezi kože zbog svojih trenutnih pročišćavajućih blagodeti. “Ako pod mikroskopom pogledate ugljenu prašinu, svaka čestica ima puno sitnih rupica”, kaže dermatolog Heather Woolery-Lloid, doktor medicine, direktorka za etničku negu kože na Odeljenju za dermatologiju Univerziteta u Miami-ju. “Kada te čestice dođu u kontakt sa kožom, mogu privući i upiti prljavštinu, višak ulja i zagađivače, koji nestaju dok ih ispirate”. Budući da drveni ugalj ne iritira, siguran je za većinu tipova kože, iako “sastojak može da isušuje kožu, pa ga preskočite ako imate suvu kožu”, primećuje dr. Elizabeth Tanzi, doktor medicine, dermatolog iz Chevy Chase-a, MD. “Čak i ako imate masnu kožu, nemojte koristiti sredstvo za čišćenje na bazi uglja više od nekoliko dana u nedelji”, kaže ona, ili umesto toga isprobajte nedeljnu masku za lice od uglja.
ZA GLATKU KOŽU: GOTU KOLA
Kako biste smanjili linije i naboranu teksturu, potreban vam je sastojak koji pokreće vašu kožu da proizvodi kolagen, ali ako ne želite da koristite jače hemijske i kiselinske sastojke, dermatolozi kažu da je azijska biljka gotu kola dobra alternativa. Biljka se vekovima koristi u ajurvedskoj medicini za lečenje kožnih rana, ekcema i psorijaze. “Klinički je dokazano da pojačava proizvodnju kolagena bez iritacije kože koju retinoidi mogu da izazovu”, kaže Jeanette Jacknin, doktor medicine, dermatolog iz San Diego-a. Pokušajte da primenite tretman koji se ostavlja da odstoji poput seruma ili hidratantne kreme sa sastojkom ujutru i/ili uveče.
DA IZBLEDITE FLEKE: LIMUN
Limunska kiselina citrusnog voća deluje kao prirodno sredstvo za posvetljavanje pigmenta na koži, što je čini „DIY (uradite sami) trikom za ispravljanje promena boje kože”, kaže dr. Jacknin. (Ako imate tamnu kožu, pridržavajte se tretmana bez recepta, jer limun može prouzrokovati bele mrlje). Isecite voće na kriške od 1/2 inča i iscedite sok iz jedne kriške na vatu; za osetljivu kožu razblažite 1 kašičicu soka sa 4 kašičice vode. Nanesite vatu na bilo koje tamne mrlje, namočivši je sa novom količinom soka za svaku fleku. Sačekajte 20 minuta, a zatim isperite lice vodom i nanesite osnovnu hidratantnu kremu. “Uradite to svakodnevno - ili svaka tri dana ako imate osetljivu kožu - šest nedelja ili prestanite ranije ako fleke pre toga izblede”, preporučuje dr. Jacknin. Za unapred formulisanu opciju, pokušajte sa tretmanom tamnih fleka napravljenim sa ekstraktom limuna ili limunskom kiselinom.
URADITE SAMI: MASKA ZA BLISTAVOST (koja stvarno deluje)
Ulepšajte put i odmah ublažite linije pomoću ovog domaćeg recepta za masku za lice od dr. Graf: Jednom ili dva puta nedeljno - ili kad god vam koža izgleda bezizražajno – pomešajte 1/2 zrele papaje i 1/3 zrelog avokada, zatim umešajte 2 unce običnog jogurta. Rasporedite smešu po svom čistom licu, ostavite da deluje 15 minuta, a zatim isperite i nanesite hidratantnu kremu. “Mlečna kiselina u jogurtu rastvara mrtve ćelije kože kako bi se zagladila i razvedrila, avokado hidrira, a papaja, koja se takođe ljušti, bogata je antioksidantima”, objašnjava ona.