Način ishrane, stres i fizička neaktivnost takođe mogu uticati na pojavu celulita, kao i spora krvna i limfna cirkulacija. Kako na genetske faktore uopšte ne možemo uticati, a na hormonske gotovo nimalo, celulit mogu imati i osobe koje se mnogo kreću
Celulit je bolna tačka većine žena. Imaju ga čak i one vitke, pa i devojčice na početku puberteta. Muškarci ga imaju znatno ređe i najčešće je blaže izražen nego kod žena.
Celulit izgledom podseća na narandžinu kožu, a radi se o kombinaciji masnih naslaga, otpadnih materija i vode, koji zajedno stvaraju kvrgave izbočine, zarobljene u vezivnom tkivu tik ispod površine kože. Najčešće se pojavljuje na bokovima, grudima i zadnjici, ali može zahvatiti i ruke, stomak i gornji deo leđa.
Uštinite se za grudi ili bokove. Normalno masno tkivo meko je i glatko, dok izgled narandžine kože ukazuje na celulit, koji može biti tvrd i mek. Tvrdi se najčešće pojavljuje kod žena koje su aktivne, čvršćih mišića, dok je meki lako uočljiv, pojavljuje se na većim površinama i nije čvrsto vezan uz mišić pa zato deluje mlohavo. Iako je tvrdi celulit manje uočljiv, teže je ga se rešiti. Celulit nije samo estetski problem, jer onaj tvrdokorniji zna da bude i bolan. Koža iznad mesta zahvaćenih celulitom neretko je hladnija, belja i deblja u odnosu na kožu koja prekriva ostale delove tela.
Faktori koji određuju jeste li skloni celulitu su estrogen, masno tkivo i nasleđe. Jednom kad devojka uđe u pubertet jajnici počinju da proizvode hormon estrogen koji pomaže u nakupljanju masnog tkiva u bokovima, zadnjici i grudima, što je svojevrsna priprema za nošenje i rađanje dece. Pojavu celulita u velikoj meri možemo zahvaliti upravo tom hormonu, zbog kojeg masne ćelije postaju lepljive pa se nakupljaju u grozdove, doprinoseći nastanku te neugodne pojave.
Način ishrane, stres i fizička (ne)aktivnost takođe mogu uticati na pojavu celulita, kao i spora krvna i limfna cirkulacija. Kako na genetske faktore uopšte ne možemo uticati, a na hormonske gotovo nimalo, celulit mogu imati i osobe koje se mnogo kreću, zdravo hrane i izbegavaju stres. Ipak, od ishrane, fizičke aktivnosti, pušenja i nekih drugih navika zavisi hoće li celulit biti jedva primetan ili jako uočljiv. Efikasni su i neki kozmetički preparati i tretmani, posebno masaža koja stimuliše limfni i kardiovaskularni sistem.
Poželjna je i ishrana bogata vlaknima i složenim ugljenoohidratima (integralne žitarice, sveže povrće i voće) i mnogo vode, koja će pomoći telu da se reši toksina. Te će namirnice telo najbrže obraditi, iskoristiti i rešiti ih se. Zeleni čaj će pomoći u čišćenju organizma od štetnih materija, a trebalo bi izbegavati šećer kao i preslana i jako začinjenu hranu, životinjske masnoće, kofein, alkohol i gazirana pića. Poželjno je spavati sedam do osam sati dnevno i redovito vežbati.
Fizička aktivnost učvršćuje mišiće i okolno tkivo i podstiče cirkulaciju, što otežava celulitu da se ukoreni. Obratite pažnju na specifične vežbe – ne morate se "ubijati" u teretani, ali nećete proći bez vežbi laganog intenziteta usmerenih razbijanju celulita!
Svakodnevno nekoliko minuta pre tuširanja kružnim pokretima masirajte noge odozgo prema dole da biste "razbili" masno tkivo. Pritom vam može pomoći rukavica ili četka od prirodnih vlakana koja će pojačati prokrvljenost tkiva.
Manje je poznato da stres i stalna napetost takođe potiču stvaranje celulita napinjući mišiće i tkivo i blokirajući na taj način eliminaciju štetnih materija iz tela. Stoga se redovno opuštajte i praktikujte vežbe disanja koje će pomoći telu da se opusti i normalno funkcioniše.