Imajući u vidu da se laserska epilacija rutinski koristi unazad najviše 10 godina, termin trajnost je još uvek tema za diskusiju, jer se ovog trenutka ne zna da li je zaista trajna za ceo život. Ono što su studije pokazale jeste dugotrajnost...
Epilacija laserom predstavlja najsavremeni način uklanjanja neželjene dlake s određenih područja tela. Prvi put se eksperimentalno ova metoda primenjivala pre 20 godina, kada se tokom eksperimenata sa dejstvom vidljive laserske svetlosti primetilo da dlake kod eksperimentalnh životinja nestaju.
Od tada su razvijeni brojni laserski sistemi sa različitom efikasnošću. Danas je epilacija laserom prihvaćena kao proverena i sigurna metoda u dermatološkoj praksi i široko se primenjuje. Iako kod nas nije regulisana zakonom, ovu proceduru čija i efikasnost i sigurnost zavisi od stručnosti, treba da sprovode dermatolozi, mada je kod nas primenjuje i nemedicinsko osoblje.
Na koji način laser uništava koren dlake?
Laserski zrak biva sproveden, pigmentom, do korena (folikula) dlake i termički ga oštećuje. Ovako oštećen koren više ne može stvarati dlaku istog kvaliteta kao ranije. Svakim sledećim tretmanom ovo se oštećenje povećava, što posle 4-6 tretmana, u intervalima koje lekar odredi, dovodi do trajnog izostanka rasta dlake. Bilo bi poželjno da se pre započinjanja tretmana pacijenti informišu o aparatu na kome se odlučuju za rad. Najviše podataka o efikasnosti i sigurnosti postoje za aleksandritni laser i diodni laser renomiranih proizvođača. Jedina razlika između ova dva tipa lasera postoji u dužini tretmana i bolnosti, dok su sigurnost i efikasnost tretmana podjednaki.
Koliko tretmana je potrebno da bi se dlaka potpuno uklonila?
Broj tretmana zavisi od kvaliteta dlake i prebojenosti kože. Najmanje tri tretmana su neophodna, a potpuni gubitak dlake najčešće se postiže sa 6 tretmana, retko i do 10 – i to kod osoba sa mogućim hormonskim disbalansom. Svakim tretmanom gubi se prosečno 20-25% dlaka. Sve u svemu, uspešnost svakog pojedinačnog tretmana je individualna i kod osoba bez hormonskog disbalansa je 75-95%. Gotovo nikada se ne dešava potpuni izostanak efekta - ukoliko se radi o proverenom laseru i stručno izvedenoj epilaciji.
Koliko su tretmani trajni?
Imajući u vidu da se laserska epilacija rutinski koristi unazad najviše 10 godina, termin trajnost je još uvek tema za diskusiju, jer se ovog trenutka ne zna da li je zaista trajna za ceo život. Ono što su studije pokazale jeste dugotrajnost, merena godinama. Ukoliko postoji hormonski disbalans epilacija laserom je efikasna, ali ne kao kod osoba bez hormonskog disbalansa. Individualno, može se posle nekoliko meseci ili godina ponovo javiti dlaka na nekim mestima, ali gotovo nikada u istom obimu kao pre tretmana, i tada se može ponoviti još neki tretman.
Da li je potrebna neka priprema pre tretmana?
Pre prvog tretmana ne treba čupati dlaku iz korena tokom 3-4 nedelje pre dolaska na tretman. Može se koristiti depilaciona krema, makazice ili brijač, a za sam pregled dovoljno je da se vidi samo milimetar dlake. Takođe, potrebno je da pacijenti na tretman ne dođu osunčani, odnosno, da dođu na tretman s njihovom prirodnom prebojenosti kože. Ako boravite u prirodi treba koristiti kreme sa zaštitnim faktorom većim od 30 i izbegavati duži boravak na suncu. Između tretmana, nema potrebe za drugim vrstama uklanjanja malja, što čini ovu metodu komfornijom u odnosu na druge.
Koliko su tretmani bezbedni?
Bezbednost kože i potkožnog tkiva je potpuna kod lasera koji su specijalizovani samo za epilaciju. Jedna talasna dužina laserskog zraka omogućava bezbednost svih okolnih struktura kao i zadržavanje zraka samo u pigmentu dlake. Velika je razlika u broju tretmana i neželjenim efektima kada se koristi IPL (engl. Intense Pulse Light) za epilaciju i kada se koristi laser. Naravno, preduslov za uspešnost intervencije je obučenost dermatologa koji obavlja intervenciju, efikasan aparat i pre svega dobra saradnja između pacijenta i lekara. Epilacija je bezbedna i za regije kao što su pazusi i prepone, imajući u vidu da svetlosna energija cilja isključivo pigment u dlaci a ne i lojen i znojne žlezde niti druge strukture u koži.
Da li postoji razlika u efikasnosti epilacije kod muškaraca i žena?
Nisu zabeležene razlike u efikasnosti epilacije kod muškaraca i žena, ali se iz iskustva može reći da je za epilaciju leđa i grudnog koša potrebno gotovo uvek više od 3, a najčešće 6-8 ponavljanja na svakih 6-8 nedelja.