Prevremeni porođaj je izuzetno stresan događaj, ali iako najgori strah prođe čim je dete van životne opasnosti, posebnu pažnju treba posvetiti bebi u prvim mesecima njenog života.
Umesto planiranog i uobičajenog perioda emocionalne pripreme za porođaj i dolazak deteta u dom i živote svih članova porodice, po pravilu neočekivano počinje period straha i brige.
Ponekad se porođaj desi samo malo ranije (trudnoća traje kraće od 38 nedelja), ali ponekad znatno ranije, na primer, posle 26 nedelja trudnoće. Što je dete nezrelije, to je veći broj problema sa kojima se suočava u prvim danima i nedeljama života. Neizvesnost oko konačnog ishoda lečenja teško se podnosi, ali se, nažalost, ne može odgovoriti na pitanje kakvo će biti zdravlje deteta u kasnijem periodu.
Originalna iskustva roditelja koji imaju slična iskustva, pozitivne priče i mnoštvo praktičnih saveta su od neprocenjive vrednosti za roditelje koji se prvi put nađu u ovoj situaciji.
Zbog toga je izuzetno važna saradnja roditelja i podrška koju mogu dobiti od medicinskog osoblja. Istovremeno, značajna je aktivna uloga roditelja u procesu nege i ishrane dok je dete na neonatologiji. Izuzetno je značajna podrška koju pruža Udruženje roditelja prevremeno rođene dece „Palčići“ kroz svoju mrežu na nacionalnom nivou. Originalna iskustva roditelja koji imaju slična iskustva, pozitivne priče i veliki broj praktičnih saveta su od neprocenjive vrednosti za roditelje koji se prvi put nađu u ovoj situaciji.
Prvi dani – patronažna sestra i pedijatar
Kada je novorođeno dete zbog svoje težine, zrelosti i opšteg zdravstvenog stanja spremno za napuštanje bolnice, roditelj dobija detaljna uputstva o daljem lečenju, neophodnim pregledima i preventivnim merama.
O dolasku deteta kući treba da bude obaveštena patronažna sestra, koja će biti od velike pomoći u savetovanju i emocionalnoj podršci. Takođe, potrebno je tražiti pedijatra u primarnoj zdravstvenoj zaštiti koji će brinuti o zdravlju deteta. Preporučuje se da se dete prijavi što je pre moguće po dolasku deteta kući i dostavi kopije medicinske dokumentacije. Zatim će biti dogovoren datum prvog pregleda i daljih postupaka. Ukoliko se detetu desi nešto što zabrinjava roditelje, bez odlaganja treba kontaktirati pedijatra.
Prvih dana prati se adaptacija deteta na uslove u kući, kako prihvata hranu, da li napreduje i kako se ponaša. Da bi proces komunikacije sa detetom tekao nesmetano, roditeljima treba pomoći da potisnu strah, nesigurnost i teška sećanja na događaje iz prošlosti. Važnu ulogu u tome imaju svi članovi domaćinstva, patronažna sestra i pedijatar.
Specijalistička kontrola
Ekstremno prevremeno rođena deca se po pravilu uključuju u multidisciplinarni program praćenja i podsticanja psihomotoričkog razvoja. Biće pod kontrolom neonatologa, neuropedijatara, fizijatara, a kasnije psihologa, logopeda, defektologa. U zavisnosti od povezanih poteškoća, mogu biti uključeni i oftalmolozi, pulmolozi i kardiolozi. Važno je pažljivo pratiti uputstva svih koji se bave praćenjem deteta i predano obavljati poverene poslove, kao što je, na primer, izvođenje medicinske razvojne gimnastike.
Pravilna nega bebe
U procesu nege deteta, prilikom kupanja i povijanja, važno je izbegavati kozmetiku koja može da sadrži štetne sastojke. Ovde važi pravilo „što manje – to bolje“; stoga za kupanje deteta treba koristiti samo vodu, a ni drugi kozmetički preparati (kreme, ulja) nemaju dokazanu korist. Međutim, ako i pored svega preovlada želja za korišćenjem nekih krema, onda bi trebalo da birate proizvode bez konzervansa, boja i mirisa, od renomiranih proizvođača.
Ovde treba naglasiti da maslinovo ulje, ma koliko prirodno i generalno zdravo bilo, nije pogodno za negu kože novorođenčadi i odojčadi. Naime, oleinska kiselina rastvara masnoće koje drže na okupu površinske mrtve ćelije kože. Ovaj sloj pruža zaštitu detetu i mesto je gde žive korisne bakterije. Nije neophodno kupati dete svaki dan, posebno zimi, ali u vrućem vremenu neće škoditi da ga kupate nekoliko puta dnevno.Maslinovo ulje, ma koliko prirodno i generalno zdravo bilo, nije pogodno za negu kože novorođenčadi i odojčadi.
Smanjite rizik od infekcija
U prvim mesecima važno je smanjiti rizik od razvoja svih drugih infekcija. Prioritet je dobro oprati ruke kad god priđete detetu (hranjenje, nega), prostor treba da bude dobro provetren i vazduh čist. Treba redovno ići u šetnju van kuće, ali nikako ne treba ulaziti u prostore sa zatvorenim klima uređajem (šoping centri). Ako u kući ima starije dete koje ide u vrtić, bilo bi dobro da neko vreme, bar nekoliko meseci, ne pohađa kolektiv kako bi se smanjio rizik od prenošenja infekcije.
Vremenom će roditelji biti sve sigurniji u sve što rade, komunikacija će postati bogatija i intenzivnija. Neprestano treba da grade svest da su preduzeli i da će preduzeti sve što mogu da pomognu detetu da se razvija i uspešno napreduje. Na taj način se oslobađaju emocije zadovoljstva, sreće i vere u dobru budućnost, koje dete, na svoj jedinstven način, nepogrešivo oseća i koje mu pomažu u emocionalnom razvoju.
Kada vakcinisati prevremeno rođene bebe?
Kada je reč o vakcinaciji, treba znati da se ona počinje na isti način kao i kod dece rođene u terminu, bez odlaganja za period kada je trudnoća bila kraća. Ako je dete rođeno iz trudnoće koja je trajala manje od 32 nedelje, tokom sezone infekcije respiratornim sincicijalnim virusom (obično novembar, decembar – mart, april), porodilište će preporučiti zaštitu u vidu jedne injekcije svakog meseca.