Kontinuiranim vežbanjem tokom trudnoće trudnice će pratiti i upoznavati svoje telo kao i promene kroz koje prolaze. Ciljanim vežbama preuzeće delimičnu kontrolu nad telesnim promenama koje su jasno vidljive...
Uz ispravnu ishranu i redovne konsultacije sa lekarom, za zdravu trudnoću od velike važnosti je redovno fizičko vežbanje.
Svakako je najvažniji uslov prenatalnog vežbanja uredna trudnoća i savetovanje i odobrenje lekara koji vodi trudnoću. Nakon odobrenja lekara, najvažnije je stručno vođstvo tokom izvođenja prenatalnih vežbi.
Prenatalne vežbe u svojoj osnovi imaju jednak zadatak kao i vežbanje uopšte, postizanje boljeg opšteg stanje organizma, međutim, njihovo izvođenje je specifično. Posebno je prilagođeno svakoj trudnici ponaosob, u zavisnosti od njenog opšteg stanja, navici vežbanja pre trudnoće, fazi trudnoće...
Kontinuiranim vežbanjem tokom trudnoće trudnice će pratiti i upoznavati svoje telo kao i promene kroz koje prolaze. Ciljanim vežbama preuzeće delimičnu kontrolu nad telesnim promenama koje su jasno vidljive, ali i nad onima koje se odvijaju unutar tela.
Trudničko povećanje kilograma i stvaranje potkožnog masnog tkiva održaće se u granicama normale - očekivano je da trudnica tokom trudnoće u proseku dobije od 10 do 12 kilograma, a prosečan porast telesne težine iznosi oko pola kilograma u nedelju dana. Svaka trudnica mora da prihvati činjenicu da joj je tokom trudnoće smanjena mogućnost kretanja, a samim time i potrošnja energije, i zato treba pripaziti na unos kalorija koji je često ponekad neopravdano povećan.
Hormonska neravnoteža progesterona i estrogena tipičan je uzorak zdrave trudnoće, kao i pojačan rad svih organa, ali to dovodi do niza telesnih poteškoća kao što je kratkoća daha, ubrzan rad srca usled promena funkcije kardiovaskularnog sistema, usporavanje rada celokupnog organizma, odnosno metabolizma što često dovodi do takozvanih lenjih creva i konstipacije i na početku učestalo, a potom i otežano mokrenje.
Budući hormoni u trudnoći opuštaju ligamente i time povećavaju opasnost od povrede zglobova i mišićnih istegnuća tako da je važno da vežbanje vodi stručna i iskusna osoba, upoznata sa specifičnostima prenatalnih vežbi.
Takođe, važno je imati na umu kako s rastom deteta, tj. stomaka dolazi do pomeranja centra za gravitaciju unapred, što ponekad stvara probleme s ravnotežom. U obzir je potrebno uzeti i krvni pritisak; u početku trudnoće mnoge se žene susreću s niskim pritiskom koji s mesecima trudnoće raste i može da se razvije u problem visokog krvnog pritiska.
Nekoliko je osnovnih tipova prenatalnih vežbi:
- vežbe težine - vežbe prilikom kojih trudnica koristi sopstvenu težinu kao opterećenje
- korektivna gimnastika
- vežbe povećanja fleksibilnosti - izuzetno važne, jer blagotvorno deluju na sve mišićne grupe i vezivno tkivo u zglobnim strukturama koje se tokom trudnoće skraćuje
- vežbe disanja – one su sastavni segment svih navedenih vežbi
Ispravnim disanjem trudnica utječe na krvni pritisak i srčanu frekvenciju, odnosno na njihovu stabilizaciju, i zato se disanje menja u zavisnosti od vrste vežbe koju izvodi i posebno je važno naučiti kako da ispravno dišete.
Kardio vežbama povećava se aerobni i anaerobni kapacitet što utiče na celokupan kardiovaskularni sistem, kao i na opštu izdržljivost. Takođe, tokom treninga deluje se planski i ciljano na pojedine mišićne grupe što doprinosi održavanju celokupnog držanja tela, a radom na ciljanim, problematičnim zonama osigurava se održavanje mišićnog tonusa.
Prenatalnim vežbanjem trudnica će osetiti olakšanje na fizičkom nivou, sprečiti prekomerno nakupljanje kilograma (koje je nezdravo za nju, kao i za dete), održati kardiovaskularni sistem zdravim, pospešiti kapacitet pluća, smanjiti oticanje zglobova i zadržavanje vode, uticati na regulaciju krvnog pritiska i održati telo snažnim i gipkim, spremnim za napor porođaja... međutim, možda je najvažniji uticaj vežbanja na mentalnom nivou; sigurno će doći do podizanja samopouzdanja i samim time buduća će majka biti spremnija za izazove koji su pred njom.