Sasvim je jasno da odmaranje može biti teško za bilo koga, posebno za trudnice. Međutim, ako vam je lekar propisao odmor, sledite njegova uputstva jer sigurno postoji dobar razlog
Čak 20% trudnica tokom nekog perioda trudnoće savetuje se da se odmori i ograniči fizičku aktivnost, odnosno da održi trudnoću. Razlog za ovu meru je najčešće prisustvo komplikacije u trudnoći koja potencijalno može ugroziti zdravlje majke i / ili deteta. Iako nedavna naučna literatura navodi da većina takvih trudnica nema koristi od odmora, iskustva mnogih lekara govore suprotno.
Najčešće indikacije za trudnoću
Očuvanje trudnoće naziv je za potpuni odmor ili ograničenje fizičke aktivnosti u trudnoći zbog prisustva nekih komplikacija koje mogu potencijalno ugroziti zdravlje deteta i / ili majke.
Najčešće takve komplikacije zbog kojih je propisana trudnoća su:
- preeklampsija
- vaginalno krvarenje
- rizik od prevremenog porođaja
- skraćivanje grlića materice
- prisustvo komplikacija u prethodnoj trudnoći
- višeplodna trudnoća
- zaostajanje u razvoju fetusa.
Lekari koji propisuju negu trudnoće veruju da će odmaranje i ležanje u krevetu poboljšati protok krvi obogaćene kiseonikom i hranljivim sastojcima do placente i smanjiti pritisak na grlić materice, a samim tim smanjiti rizik od prevremenog porođaja. Pored toga, veruju da će odmor trudnicama smanjiti stres i krvni pritisak.
Utvrđivanje režima spavanja
Režim odmora koji će lekar preporučiti zavisi od mnogih faktora, na primer, vrste posla koji trudnica obavlja, njenih svakodnevnih navika i aktivnosti, ali i težine komplikacija prisutnih u trudnoći i dostupnosti medicinske nege.
Modifikovani odmor prilagođen je svakoj trudnici posebno i u praksi je zapravo najstroži oblik odmora. Najčešće preporuke za ovaj režim odmora su ograničavanje fizičke aktivnosti na lagane napore poput kratkih šetnji, ležanja dok ste kod kuće, strogog odmora određeni broj sati dnevno itd. Veoma je važno da sa svojim lekarom razgovarate o tome šta možete i ne treba da radite.
Strogo odmaranje kod kuće obično znači da biste trebali stalno ležati na krevetu ili kauču, a dozvoljeno je samo odlazak u toalet. U nekim slučajevima zabranjeno je čak i penjanje stepenicama ili tuširanje.
Strogo ograničenje uz medicinski nadzor je najstroži oblik nege trudnoće, koji zahteva stalni medicinski nadzor. Ponekad se pored strogog ležanja i odmaranja određuje i poseban ležeći položaj, na primer onaj u kome je glava postavljena niže od trupa kako bi se smanjio pritisak na grlić materice.
(Ne) dozvoljene aktivnosti
U slučaju da vam se savetuje da se odmarate kod kuće tokom trudnoće, sledeća pravila o aktivnostima verovatno će važiti i za vas. Svakako preporučujemo da pitate svog lekara za detaljnija objašnjenja o odmaranju, jer nijedna trudnoća nije ista, kao ni održavanje trudnoće.
Šta je dozvoljeno?
- kratka šetnja do toaleta
- sedeći na stolici do sat vremena
- lagano hodanje po stanu / kući do trideset minuta
- kratko stajanje, ne duže od trideset minuta
- sedeći rad na poslu u trajanju do jednog sata (samo ako posao nije stresan)
- ograničeno penjanje stepenicama
- kratkotrajno tuširanje jednom dnevno.
Šta se ne preporučuje?
- aktivnosti koje traju više od jednog sata
- dizanje teških predmeta i dece
- seksualna aktivnost koja uključuje prodor
- bilo koja aktivnost koja uključuje zatezanje mišića stomaka i karlice.
Potencijalni rizici očuvanja trudnoće
Iako se na prvi pogled čini da apsolutni odmor i ležanje u krevetu možda nisu opasni, nije. Zbog toga lekari treba da budu posebno oprezni kada propisuju negu tokom trudnoće.
Evo nekih rizika i zdravstvenih problema koji se mogu javiti tokom nege trudnoće.
Stvaranje krvnih ugrušaka (tromba) u venama. Najozbiljnije stanje koje se može javiti tokom dužeg odmora je razvoj ugrušaka u venama nogu i karlice, takozvana duboka venska tromboza. Nastali krvni ugrušak može doći do pluća kroz krvotok i izazvati vrlo ozbiljno, potencijalno životno opasno stanje - plućnu emboliju. Kombinacija dugotrajnog odmora i fizioloških hormonalnih promena kod trudnica koje, između ostalog, služe kao priprema za brzo zaustavljanje krvarenja tokom porođaja, predstavljaju značajan rizik za razvoj ovog stanja.
Demineralizacija kostiju. Snaga i izdržljivost kostiju zavise od nivoa opterećenja koji kosti mogu da podnesu. Ležeći, opterećenje kostiju je mnogo manje nego obično, zbog čega postepeno gube minerale iz svog sastava i postaju manje čvrste i sklone prelomima. Ako se vratite svakodnevnim aktivnostima i vežbanju nakon perioda odmora, kosti se mogu vratiti u prethodno stanje i povratiti snagu - takav proces je reverzibilan.
Gorušica. Često se javlja ako odete u krevet odmah nakon obroka. Sadržaj želuca se zatim vraća kroz jednjak sve do usne duplje, što može izazvati razne simptome poput bolova u stomaku, osećaja nelagodnosti i peckanja u stomaku, jednjaku ili grlu, kašalj, pa čak i oštećenje zuba.
Zatvor. Ovo stanje se često javlja tokom trudnoće, a još je češće kod žena koje moraju da odmaraju.
Stres. Promenjene životne okolnosti i strah za sopstveno zdravlje i zdravlje deteta mogu stvoriti visok nivo stresa kod trudnica i njihovih porodica, posebno onih kojima su dijagnostikovane komplikacije u trudnoći ili su u povećanom riziku od razvoja nekih od njih.
Smanjena kondicija i slabljenje organizma. Smanjenje mišićne snage i zapremine mišića, kao i smanjenje plućnog kapaciteta i tzv. iskorišćenje kiseonika se javlja kod svih osoba koje već duže vreme nisu fizički aktivne. Iako je i ovaj proces reverzibilan, pokazalo se da žene koje su oslabile usled dužeg odmora teže podnose porod i sporije se oporavljaju.