Mnogi parovi koji žele da donesu novi život na svet suočeni su sa naizgled jednostavnim pitanjem: kada je pravo vreme za zasnivanje porodice?
Naizgled jednostavno i logično pitanje izaziva nedoumice, a umesto jednostavnog i brzog odgovora nastaje pauza i razmišljanje. Šta uopšte određuje optimalno vreme za roditeljstvo? Da li je to hronološka ili biološka starost? Da li je to bolji ekonomski i socijalni status starosti ili je to entuzijazam i spontanost mladosti? Ima li uticaja i na kulturni aspekt? Kako se starost roditelja odražava na roditeljske stilove i roditeljstvo? Šta je definicija roditeljstva, njegova osnovna uloga i vrednost?
Uticaj uzrasta roditelja na rani fizički i emocionalni razvoj deteta
Kada je u pitanju fizički i emocionalni razvoj, prve godine života su neprocenjive kada se postavljaju temelji zdravlja i kada smo izuzetno osetljivi na nepovoljne uticaje okoline. Starost roditelja je jedan od značajnih faktora koji utiču na uslove u kojima se odvija rani rast i razvoj deteta.
Hronološka starost se često ne poklapa sa biološkim – postoje „večno” mladi ljudi čiji se duh i telo bitno razlikuju od prosečnih karakteristika za njihov uzrast. Postoji još jedna krajnost - muškarci i žene koji brzo stare, psihički i fizički. Svakako da je u prvoj varijanti veća verovatnoća da će dete dobiti više podsticaja za svoj rast i razvoj; i mentalni i osnovni materijal kroz bolju ishranu, negu i negu.
Ali, iako postoji određeni relativizam u vezi sa individualnim razlikama, u principu, roditeljski kapacitet je najbolji u periodu od kraja adolescencije i traje do ulaska u duboku starost. U ovom periodu treba da se odvija čitavo detinjstvo - period intenzivnog rasta i razvoja.
Adolescentno roditeljstvo
Adolescentno roditeljstvo je povezano sa visokim rizicima poremećaja u ranom odnosu sa detetom – često majka nema podršku uže i šire okoline, materijalna situacija je lošija, a najčešće se prekida školovanje. Čak i samoj deci, nespremnoj za složene roditeljske zadatke, adolescentima je potrebna značajna podrška porodice i šire zajednice. Štiteći i pomažući adolescentnom roditeljstvu, pomažemo i detetu na putu sopstvenog razvoja. Pomažemo u razvoju odgovornog roditeljstva i optimalne roditeljske zaštite.
Uticaj biološkog starenja na rani rast i razvoj deteta
Biološko starenje povećava rizik od određenih zdravstvenih problema deteta. Veća je opasnost da nakon oplodnje dođe do odstupanja u rastu i razvoju embriona i potomstva. Poznat primer je povećanje incidencije hromozomskih bolesti kod starijih roditelja. Ali postoje i značajne razlike u emocionalnom odnosu.
Tako, na primer, starije majke češće pokušavaju da kontrolišu osnovne životne procese deteta, kao što su hranjenje, spavanje ili nužda. To su procesi koji treba da se odvijaju spontano i dete treba da ima potpunu autonomiju. Razumno mešanje i pokušaji da se regulišu ovi procesi obično dovode do problema – otežano hranjenje, spavanje ili mokrenje. Ali, s druge strane, stariji roditelji su u proseku obrazovaniji, iskusniji i imaju bolji uvid u potencijalno korisne ali i štetne faktore za rast i razvoj deteta.
Sa prvim detetom se uvode osnovne potrebe deteta, ono uči da prepoznaje svoje signale i načine da zadovolji svoje potrebe. Sa sledećim detetom to ide mnogo brže i lakše; u proseku je ipak jednostavnije. Ipak, individualne roditeljske osobine kao što su strpljenje, nežnost, ljubav i sposobnost razumevanja signala i potreba deteta su ključne. Oni su važniji od godina u kojima su roditelji.
Roditeljski stilovi
Čini se da se kod starijih roditelja i prvog deteta stilovi roditeljstva donekle razlikuju u odnosu na mlađe roditelje ili kada je u pitanju drugo i svako sledeće dete.
Često je češće prisutan takozvani permisivni stil roditeljstva, odnosno nisu postavljene granice dozvoljenog i prihvatljivog.
Međutim, to nije pravilo, ponekad se susrećemo sa potpuno suprotnim stilom roditeljstva – tzv. autoritarni pristup u kome su granice i sloboda izbora deteta veoma uske i u skladu sa strogim roditeljskim pravilima.
Struka, pak, preporučuje autoritativan pristup, odnosno postavljanje granica u ponašanju deteta koje su u skladu sa kulturnim i svetonazorom roditelja, pri čemu dete uvek ima prostora za samostalan izbor. Odrastanjem, taj prostor izbora, ali i posledične odgovornosti, postaje sve veći i veći. Ovaj proces zapravo opisuje odrastanje deteta koje počinje od najranijeg uzrasta...
Šta je zadatak roditelja i roditeljstva?
Zadatak roditeljstva je da obezbedi zaštitu deteta, optimalne uslove za rast i razvoj i da pripremi dete za uspešan život nakon osamostaljenja.
Racionalni deo (hladno razmišljanje) ukazuje i na objektivnu potrebu da dete ima potrebu za roditeljskom podrškom koja se proteže na njegovo odraslo doba (problemi samostalnosti, emocionalne i ekonomske), pa je poželjno imati mlađe roditelje.