U oba slučaja virus se verovatno prilagodio ljudima. Sasvim je uobičajeno da takvi virusi mutiraju. U poslednjih nekoliko meseci otkrili smo da do danas nema razloga za zabrinutost zbog mutacija. Ali u ovom slučaju je malo drugačije...
Stručnjaci Europske unije zaključili su da su sadašnje vakcine protiv koronavirusa efikasne protiv novog soja otkrivenog u Velikoj Britaniji, objavila je nemačka vlada
Prema svemu što trenutno znamo i nakon rasprave evropskih stručnjaka, novi soj ne utiče na vakcine i one ostaju efikasne, izjavio je nemački ministar zdravstva Jens Spahn.
Naučnici i lekari uputili novo pismo: Evo zašto ćemo se vakcinisati
„To su vrlo dobre vesti“, dodao je na državnoj televiziji ZDF-u ministar čija zemlja predsedava Evropskom unijom. Posebno je govorio o efikasnosti vakcina Pfizer/BioNTecha, koje se već primenjuje u nekoliko zemalja u svetu i koje će dobiti odobrenje Evropske agencije za lekove.
Krizni sastanak stručnjaka
Nemačka, predsedavajuća EU-a je sazvala krizni sastanak stručnjaka raznih zemlja kako bi koordinirali odgovor na tu novu pretnju, rekao je portparol. Radi se o sastanku Evropskog mehanizma za krizne situacije (IPCR) kojem se EU obraća u slučajevima velikih zdravstvenih, prirodnih i terorističkih opasnosti.
Što znamo o novom soju koronavirusa u Velikoj Britaniji?
Britanski ministar zdravstva Matt Hancock rekao je da je novi soj koronavirusa, koji se pojavio u Velikoj Britaniji, “izvan kontrole” te da se širi 70 posto brže od prethodnog, pravdajući zatvaranje Londona i dela Engleske koje bi moglo potrajati. Virus će, dodaje, biti jako teško držati pod kontrolom dok se ne vakciniše stanovništvo. Devet je slučajeva prijavljeno u Danskoj te po jedan u Holandiji i u Australiji, pokazuju podaci Svetske zdravstvene organizacije (WHO).
Za novi soj koronavirusa koji se pojavio u Velikoj Britaniji naučnik Gordan Lauc objavio je na Facebooku kako su mutacije normalne i prirodne. Navodi kako još uvijek nije poznato da li je ova varijanta virusa opasnija od drugih sojeva. „Sekvenciranjem virusa naučnici prate njegovu evoluciju“, napisao je Gordan Lauc. Lauc dodaje i poveznicu na kojoj je moguće pratiti pojavu N501Y mutacije, oko koje se, kako je napisao, ovih dana podiže velika medijska buka.
Za sada, ističe, ne postoje dokazi koji bi govorili da je ova varijanta koja se pojavila u UK na bilo koji način opasnija od drugih sojeva. Možda da, no verovatnije je da nije. U svakom slučaju dokaza da je opasnija nema.
Richard Neher: Razlog za zabrinutost, malo je činjenica
Nova verzija virusa Sars-CoV-2 širi se brže od dosadašnjih, a da li je opasnija od prethodnih nemačkom Spiegelu je odgovorio bioinformatičar Richard Neher, voditelj istraživačkog tima na Biocentru Univerziteta u Bazelu. U intervjuu za Spiegel kaže kako se nove varijante virusa, koje su otkrivene u Britaniji i južnoj Africi, različite, ali da postoje određene sličnosti.
„U oba slučaja virus se verovatno prilagodio ljudima. Sasvim je uobičajeno da takvi virusi mutiraju. U poslednjih nekoliko meseci otkrili smo da do danas nema razloga za zabrinutost zbog mutacija. Ali u ovom slučaju je malo drugačije. Vidimo brojne mutacije u važnim površinskim proteinima virusa. Ovo je neobično. Čak se dva puta dogodilo da su se ove verzije brzo proširile. Koliko ovo zaista ima veze sa samim virusom i kakvu ulogu imaju epidemijski faktori poput „super-širenja“, još uvek nije razjašnjeno. Ali hipoteza da se ovaj soj širi brže nego ranije, čini mi se najverovatnijom “, tvrdi švajcarski naučnik.
Komentarišući izjavu britanskog ministra zdravlja da je nova verzija virusa "van kontrole", Neher veruje da postoje razlozi za zabrinutost, dodajući da još uvek imamo vrlo malo činjenica.
Da li će mutacije uticati na efikasnost vakcine?
Kaže da ostaje da se vidi da li je prenos infekcije 70 odsto veći ili se kreće između 30 i 40 procenata. Kako je novi soj odgovoran za 60 posto novih slučajeva u Engleskoj, Neher ne isključuje mogućnost da bi taj soj mogao istisnuti sve prethodne, što je bio slučaj u prolećnom talasu pandemije.
Kako trenutne mutacije „utiču“ na tzv spike-protein virus i da li će to uticati na efikasnost Biontech / Pfizer i Moderne, švajcarski naučnik odgovara da se to za sada ne može pretpostaviti.
„Protein šiljak pripada grupi velikih proteina, koje imuni sistem može da napadne na nekoliko različitih mesta. Nije za očekivati da će pojedinačne mutacije u potpunosti sprečiti prepoznavanje “. Međutim, ne isključuje mogućnost da će u budućnosti vakcinisani imuni sistem imati loše „prepoznavanje“ novih verzija virusa. Tvrdi da ovo još treba istražiti, ali ne očekuje da će se karakteristike virusa značajno promeniti u naredne dve ili tri godine.
Da li će novi soj virusa biti još manje smrtonosan?
Što se tiče toga da li će novi soj virusa biti još manje smrtonosan, Neher kaže da to nije za pretpostaviti. Smatra da još nema dovoljno detaljnih informacija, ali podseća da uopšte u prošlosti nismo imali patogene u prošlosti da je novi soj doveo do manje teške bolesti, osim u jednom slučaju, virusa koji je davno nestao. Takođe smatra da trenutno ima smisla ograničiti ulazak putnika iz Velike Britanije u Nemačku, jer su vlasti u Londonu uvele slične mere.
Naučnik sa švajcarskog univerziteta u Bazelu takođe je odgovorio na pitanje da li postojeće mere imaju smisla ili ih treba pooštriti, posebno u pogledu udaljenosti i dužine kontakta sa zaraženim. Kaže da ovo ostaje da se vidi, napominjući da je očigledno da mere nisu dovoljne za suzbijanje širenja zaraze, a ako se ova varijanta sada širi brže, trebalo bi sprečiti još više kontakata. Nada se efikasnoj vakcini. Richard Neher već nekoliko meseci intenzivno istražuje genetski razvoj virusa Sars-CoV-2.