Tragom vesti o pojavi novih medicinskih tehnologija za uklanjanje dioptrijskih anomalija vida, posetili smo prestižnu očnu kliniku „Beogradski Oftalmološki Centar“
Tragom vesti o pojavi novih medicinskih tehnologija za uklanjanje dioptrijskih anomalija vida, posetili smo prestižnu očnu kliniku „Beogradski Oftalmološki Centar“ u potrazi za odgovorima na pitanje mnogih pacijenata : DA LI JE MOGUĆE OSLOBODITI SE U POTPUNOSTI ZAVISNOSTI OD NAOČARA?
Razgovorali smo sa dr Vladimirom Petrovićem - direktorom i osnivačem bolnice, pionirom i jednim od najiskusnijih očnih hirurga u operativnim procedurama postizanja nezavisnosti od dioptrijskih pomagala.
ZP: Mnoge oftalmološke bolnice se bave laserskim uklanjanjem dioptrije, u vašoj ustanovi se nudi potpuno nova procedura – U ČEMU JE RAZLIKA ?
- Istina je da je do pre par godina laserska procedura uklanjanja dioptrije bila dominantna procedura u cilju postizanja nezavisnosti od dioptrijskih pomagala, međutim istina je da se tom metodom samo delimično postiže oslobađanje od naočara jer laserskom procedurom postižete samo nezavisnost od naočara ili kontaktnih sočiva za jasan vid na daljinu. Ono što se neminovno dešava, skoro svakom pacijentu koji je prošao kroz ovu proceduru jeste neophodnost upotrebe dioptrijskih pomagala za jasan vid na blizinu.
Izuzetna tehnološka i tehnička dostignuća u oftalmohirurgiji , danas su nas dovela do usvajanja potpuno novog koncepta postizanja dioptrijske nezavisnosti. U pitanju je intraokularna refraktivna lensektomija sa implantacijom EDOF intraokularnih sočiva.
Dakle, razlika je i konceptualno i efektivno velika. U dosadašnjoj tehnici korišćena je laserska energija, dok je nova tehnologija pre svega zasnovana na upotrebi, manje invazivne ultrazvučne energije.
Laserska hirurgija je zasnovana na remodeliranju vrlo osetljivog tkiva rožnjače dok je nova ultrazvučna metoda koncentrisana na ispravku prelamanja svetlosti na nivou ljudskog sočiva koje je po svojoj prirodi mnogo manje osetljivo tkivo od rožnjače. Vrlo je važno istaći da laserska hirurgija ima mnoga ograničenja koja su pre svega biološka, a direktno su vezana za prirodnu debljinu rožnjače kao i za funkciju suznog sistema oka. Ta ograničenja često rezultuju nemogućnošću uklanjanja ukupne dioptrije dok je novom intraokularnom refraktivnom lensektomijom moguće u potpunosti ukloniti dioptrijsku korekciju kako za daljinu, tako i za blizinu.
ZP: Dosadašnje procedure uz upotrebu lasera su bile potpuno bezbolne, da li isto važi i za novu refraktivnu lensektomiju?
- Apsolutno! Intervencije se obavljaju u izuzetno savremenoj operacionoj sali u lokalnoj kapljičnoj ili blok anesteziji. Potpuno je bezbolna. Sama hirurška procedura traje od 7-10 minuta u vrlo prijatnoj atmosferi u kojoj pacijent ima mogućnost komunikacije sa hirurgom u bilo kom trenutku.
ZP: Da li se u jednom danu uklanja dioptrija sa oba oka?
- Teoretski moguće je obaviti operaciju na oba oka u istom danu, ali lično izbegavam to da radim. Protokol koji smo usvojili je po modelu najsavremenijih bolnica u svetu i podrazumeva 7-10 dana pauze između hirurgije dva oka. Na taj način postižemo stabilizaciju vidne funkcije na operisanom oku, kako bi pacijent njime, neometano mogao da se služi dok drugo oko bude prolazilo kroz fazu rane postoperativne stabilizacije vida. Po pravilu prvo operišemo nedominantno oko, a 7- 10 dana kasnije i ono dominantno. Rezultati postignuti na taj način su se pokazali najefektivnijim po pacijente.
ZP: Od kada se u svetu obavlja ova hirurška procedura ?
- Refraktivna lensektomija sa ugradnjom EDOF intraokularnih sočiva obavlja se od pre 5 godina u svetu, a od pre 4 godine i kod nas. Naša bolnica je prva ustanova u Srbiji u kojoj je primenjena ova tehnologija i trenutno zauzimamo vodeću poziciju u broju obavljenih hirurških procedura.
ZP: Da li postoje kontraindikacije ?
- Strogo definisane kontraindikacije ne postoje. Naravno, postoje oni slučajevi u kojima su dioptrijske korekcije vrlo složene, a često podrazumevaju i visok astigmatizam, te je takve slučajeve teže svesti na “nultu“ dioptriju ali su postoperativni rezultati i dalje spektakularni.
ZP: Vaši pacijenti postoperativno nikada više ne nose naočare?
- Tako je, moguće je samo da im naočare zatrebaju za neke izuzetno sitne slovne fontove kakvi se koriste recimo u ispisivanju teksta na akciznim markicama. Za sve ostale prilike vidna oštrina je odlična i pri svakodnevnom šetanju, gledanju televizije, tokom treninga i u aktivnim sportskim trenucima, tokom rada na računaru, u vožnji će vam biti jasna slika kako na instrument tabli, tako i na drumu, a i čitanje knjiga, novina ili upotreba telefona neće više zahtevati korišćenje dioptrijskih pomagala.
ZP: I do sada su postojala multifokalna sočiva koja su se koristila u ovoj vrsti hirurgije?
- Jesu naravno, refraktivna lensektomija je kao procedura proistekla iz ultrazvučne hirurgije katarakte u kojoj su se mnogi modeli multifokalnih i trifokalnih sočiva koristili, međutim ta sočiva su imala i neke svoje optičke mane, pa su pacijenti postoperativno primećivali svetlosne senzacije oko izvora svetla ( tzv. Disfotopsije ). Prvi put su svi nus-efekti izbegnuti uvođenjem novih Američkih sočiva sa kojima mi radimo, na veliku sreću naših pacijenata.
DOĐITE DA VIDITE !!!
Beogradski Oftalmološki centar
specijalna očna bolnica
Beograd, 27. marta 17-19
(011) 414 43 30