Mlađa deca su naročito podložna virusnim infekcijama, zato što njihov imunski sistem nije potpuno razvijen.
Kako statistike pokazuju, mališani se u prvih nekoliko godina života razbole od virusnih infekcija čak 6-12 puta godišnje.
Virusne infekcije kod dece i beba – kako pobediti virus?
Virusne infekcije kod dece predškolskog i školskog uzrasta su veoma česte, naročito tokom hladnijih meseci u godini. Iako im nisu drage, roditeljima su dobro poznate bolesti koje virusne infekcije kod dece najčešće izazivaju: grip, prehlada, bronhitis, upala grla, infekcija uha…
Deca koja idu vrtić, školu ili pohađaju bilo koji drugi vid kolektivnog smeštaja ili aktivnosti, mnogo su izloženija virusima, naročito virusnim respiratornim infekcijama.
Simptomi virusne infekcije kod dece su:
- upaljeno grlo
- povišena ili visoka temperatura
- zapušen nos i/ili curenje iz nosa
- kašljanje i kijanje
- crvene i suzne oči
- osip na koži
- povraćanje i/ili dijareja
- gubitak apetita
- umor i letargičnost
Virusne infekcije kod beba
I dok deca već donekle imaju izgrađen imunski sistem koji im pomaže da se bore protiv virusa, to kod beba koje su stare tek nekoliko meseci, nije slučaj.
Tokom prvih šest meseci beba je zaštićena antitelima svoje majke koje je dobila tokom trudnoće, ali i tokom dojenja. Nakon ovog uzrasta uloga majčinih antitela slabi.
Vremenom, beba razvija svoj imunski sistem, zbog čega je važno da ona unosi sve hranljive nutritijente. Pored toga ona se mora i dodatno zaštititi.
Preporuke za zaštitu od virusne infekcije kod beba:
- ako ste u mogućnosti dojite bebu,
- zaštitite bebu od duvanskog dima,
- redovno perite ruke,
- vakcinišite se protiv gripa,
- izbegavajte javna mesta u vreme sezone virusa.
Lečenje virusa
Virusne infekcije su neminovne kod dece. One imaju svoj tok i trajanje, a preporučuje se mirovanje, kako bi imunski sistem mogao da se bori protiv virusa.
Virusi i antibiotici
Deca se najčešće razboljevaju od infekcija koje izazivaju mikrobi – bakterije i virusi. I jedni i drugi izazivaju bolesti sa sličnim simptomima.
I dok bakterije mogu da izazovu bolesti koje se uspešno leče antibioticima, sa virusima to nije slučaj. Za razliku od bakterija, za viruse ne možemo reći da su živi. Oni se razmnožavaju samo kada napadaju žive organizme. Imunski sistem deteta se mora sam izboriti sa virusnom infekcijom.
Kako pobediti virus?
Dečji imunitet igra najvažniju ulogu kada govorimo o odbrani od napada virusa, ali i kada treba da dođe do ozdravljenja, ukoliko je postoji virusna infekcija.
Kompletan imunitet deteta čine zapravo tri tipa imuniteta: urođeni, stečeni i pasivni.
Urođeni (nespecifičan, prirodni) imunitet – Deca se rađaju sa ovim imunitetom i on čini opštu zaštitu.
Stečeni (specifični) imunitet – Ovaj imunitet se razvija tokom odrastanja, kada dete preleži različite bolesti i kada dolazi u kontakt sa različitim mikrobima. On se stiče i vakcinacijom.
Pasivni imunitet – On je najčešće privremen, a dete ga dobija iz nekog drugog izvora. Na primer, dojene bebe koriste majčin imunitet tokom perioda dojenja.
Dakle, kako pobediti virus? Odgovor je – jačanjem imuniteta. Imunitet se može jačati zdravom ishranom, odnosno unošenjem svih neophodnih hranljivih materija, fizičkom aktivnošću, redovnim izlaskom napolje, vakcinacijom po preporučenom kalendaru imunizacije i izbegavanjem neadekvatne upotrebe antibiotika.