Rubeola, poznata kao nemačke boginje, uzrokuju blagu bolest kod većine osoba. To nije slučaj kod nevakcinisanih trudnica. Virus može izazvati ozbiljna i smrtonosna oštećenja na fetusu...
ČINJENICE O DEČJIM BOLESTIMA:
Postoji toliko mnogo dečjih bolesti, infektivnih i neinfektivnih, da je nemoguće nabrojati ih sve. Ipak, predstavićemo neke od najuobičajenijih, uključujući virusne i bakterijske infekcije, kao i alergijske i imunološke bolesti.
BRONHIOLITIS
Veliki broj različitih virusa uzrokuje ovu bolest (upalu malih disajnih puteva), koja pogađa decu mlađu od godinu dana. Najčešće je uzrokovana respiratornim sincicijskim virusom (RSV), ali i virusom gripa ili nekim od drugih čestih virusa koji pogađaju gornje respiratorne organe i koji uzrokuju simptome kao što su povišena temperatura, curenje iz nosa ili kašalj. Uobičajeni simptom broniholitisa, osim gore navedenih, jeste i otežano disanje (isti simptom kao kod dece obolele od astme). Obično se javlja zimi; poneki mališani bivaju upućeni u bolnicu ako su ovi simptomi izuzetno teški. Lečenje bronhiolitisa se razlikuje od lečenja astme, ali se ponekad mogu prepisati isti ili slični lekovi. Za mali procenat dece, prvo pojavljivanje otežanog disanja može ponekad značiti i buduću dijagnozu astme; na sreću, kod većine dece to nije tako.
INFEKCIJA UHA
Infekcija uha je vrlo česta kod dece i uglavnom je uzrokovana disfunkcijom Eustahijevih cevčica, odnosno cevčica koje povezuju unutrašnje uho sa grlom i služe kao dren za tečnost koja se tu može nakupiti. Kada se tečnost nakupi, ona privlači bakterije i ostale mikrobe koji se mnogu razmnožiti i uzrokovati simptomatičnu infekciju. Simptomi: povišena telesna temperatura, bol u uhu, svrab u uhu, pa čak i iscedak iz ušnog kanala. Lečenje infekcije uveta može uključivati opservaciju ili antibiotike. Ponekad se tečnost iz srednjeg uha mora ispustiti.
LEPLJIVO UVO
Kada se tečnost u srednjem uhu nakuplja, a ne nestaje sama od sebe ili nakon terapije, moguće je da će biti potreban hirurški zahvat da se ista odstrani. Ova procedura se zove timpanocenteza. U srednje uvo se postavlja igla, putem koje se izvlači tekućina. Ponekad, zbog rekurentne infekcije ili hronične efuzije (tečnosti koje opstaje u uhu najmanje tri meseca), timpanostomijska cev se mora postaviti u timpanealnu membranu (bubnjić) čime se obezbeđuje drenaža srednjeg uha i njegovo normalno funkcionisanje. Cevčice ostaju na mestu i uglavnom ispadaju same od sebe nakon godinu dana. U većini slučajeva, bubnjić zarasta i funkcioniše normalno nakon ovog postupka.
GRLOBOLJA
Ova bolest se vrlo često javlja kod male dece. Veliki broj različitih virusa uzrokuje bolove u grlu i upalu gornjih disajnih puteva, uključujući grkljan (glasne žice) i dušnik. Simptomi: dubok kašalj škripavac. Većina dece može da se leči kod kuće, ali ponekad, ako su simptomi zaista ozbiljni, potrebna je hospitalizacija. Tretman može uključivati steroide i lekove za inhalaciju kod težih slučajeva. Potrebno je odmah se obratiti lekaru ako vam se čini da vam je dete bolesno.
BOLESTI RUKU, NOGA I USTA
Koksaki virus izaziva bolest ruku, noga i usta. Najčešće se javlja tokom leta i rane jeseni i sam od sebe nestaje otprilike nakon 10 dana. Virus uzrokuje groznicu, bol u grlu i plikove unutar usta, na dlanovima ruku i na stopalima. Ne postoji medicinski tretman za ovu infekciju, osim pomoći protiv bolova u vidu nege.
KONJUKTIVITIS
Virus je najčešći uzrok konjuktivitisa, ali i bakterijska infekcija ga ponekad može izazvati. Konjuktivitis je zarazan i u školama se vrlo brzo širi tako da je potrebna brza nega. Uvek se treba obratiti zdravstvenom radniku kako biste bili sigurni da nije potrebna dodatna terapija, ali u većini slučajeva izleči se u roku od 5 dana.
PETA BOLEST / PARVOVIRUS B19
Virus nazvan parvovirus B19 uzrokuje petu bolest. Ova uobičajena infekcija pojavljuje se kod dece u vidu prehlade praćena osipom po licu i telu. Tipičan opis osipa je izgled kože kao nakon „udarca šamara“, jer je osip svetao i pojavljuje se u vidu crvenkastog otiska. Osip se obično povlači u roku nedelju do 10 dana. Parvovirus je najrizičniji za trudnice koje nikada pre trudnoće nisu bile izložene parvovirusu. Postoji značajan rizik da se fetus zarazi virusom.
ROTAVIRUS
Infekcija rotavitusom odgovorna je za značajno razbolevanje i smrtnost kod dece u manje razvijenim zemljama gde je ograničen broj vakcina protiv rotavirusa. Infekcija uzrokuje groznicu, povraćanje i dijareju kod dece. Ovo često može dovesti do ozbiljnih problema sa dehidratacijom kod veoma male dece i dojenčadi. Pre uvođenja vakcine u SAD i Evropi, rotavirus je bio uzrok velikom broju hospitalizacija bolesnika. Trenutne studije pokazuju da je od uvođenja vakcinacija protiv rotavirusa, broj hospitalizacija smanjen za 95%.
BOLEST KAVASAKI
Kavasaki bolest je veoma ozbiljna bolest koja može oponašati mnoge infekcije. Kada se na vreme ne prepozna i ne leči, može dovesti do ozbiljnih oštećenja koronarnih arterija srca, što dovodi do srčanog udara i iznenadne smrti kod dece. Srećom, većina pedijatara obraća pažnju na Kavasaki bolest i znaju da je prepoznaju po određenim znakovima i simptomima. To uključuje visoku temperaturu (koja traje duže od pet dana), osip, ispucale i suve usne, crvene oči, uvećane limfne čvorove na vratu i oticanje ruku i stopala. Preporučuje se hospitalizacija i primena imunoglobulina i aspirina. Ukoliko se sa ovim tretmanom započne na samom startu, može se sprečiti napredovanje srčanih problema. Uzrok je nepoznat.
MALE BOGINJE / VARIČELA
Virus varičele izaziva male boginje. Vakcinacija se sprovodi rutinski, tako da je u poslednje vreme retkost videti slučaj zaraze. Pre upotrebe vakcine oboleli cu često bili hospitalizovani. Male boginje su obično benigni (ali neprijatan) događaj u životu deteta, postoji rizik od težih komplikacija, uključujuću bakterijske infekcije kože, upalu pluća i drugo. To je razlog zašto se vakcinacija preporučuje i rutinski sprovodi.
OSPICE / RUBEOLA
Virus rubeola uzrokuje ospice, i nekada je bila izuzetno česta infekcija u ranom detinjstvu pre redovne vakcinacije. Nažalost, usled povećane stope odbijanja vakcinacije od strane roditelja, počinju da se javljaju sporadične grupne epidemije. Ospice su akutna virusna bolest koja može dovesti do ozbiljnih komplikacija, čak i do smrti, uglavnom počinju sa nespecifičnim simptomima kao što su visoka temperatura, curenje nosa i kašalj. Nakon ovih simptoma, osip se širi od lica do stopala pacijenta. Osip se obično javlja nakon jedne do dve nedelje nakon izlaganja, a simptomi traju manje od nedelju dana.
ZAUŠKE
Zauške su virusna bolest koje obično počinju simptomima sličnim gripu, a zatim dovodi do akutnog bolnog oticanja pljuvačne žlezde (parotitis). Pre uvođenja redovne vakcinacije ovo je bila česta bolest. Simptomi se javljaju dve nedelje i više nakon izlaganja, a bolest traje od sedam do deset dana. Kao i kod mnogih virusnih bolesti u detinjstvu, iako su infekcije blage, postoji rizik od komplikacija, uključujući meningitis i smrt.
RUBEOLA
Rubeola, poznata kao nemačke boginje, uzrokuju blagu bolest kod većine osoba. To nije slučaj kod nevakcinisanih trudnica. Virus može izazvati ozbiljna i smrtonosna oštećenja na fetusu. Redovna vakcinacija je dovela do velikog smanjenja širenja ove bolesti. Virus počinje kao groznica i osip i u većini slučajeva povlači se posle dva do tri dana.
VELIKI KAŠALJ (PERTUSSIS)
Bordetella petrussis je bakterija koja uzrokuje veliki kašalj. Veoma je zarazna i ponekad smrtonosna kod dece, posebno beba. Infekcija se može sprečiti vakcinacijom; međutim kod starije dece i odraslih često se ne prepoznaje. Infekcija obično počinje simptomima hladnoće, a zatim se razvija u kašalj, koji je uporan i nasilan, što otežava disanje. Preporučuje se vakcinacija mlađoj deci, tinejdžerima i odraslima.
MENINGITIS
Meningitis je zapaljenje tkiva oko mozga i kičmene moždine (meninges). Virusi ili bakterije mogu izazvati meningitis. Simptomi uključuju glavobolju, ukočen vrat, groznicu i slabost. Vakcinacijom se smanjila pojava mnogih bakterijskih uzroka; međutim virusni uzroci su i dalje česti. Bakterijski meningitis može dovesti do ozbiljnih komplikacija kao što je trajni gubitak sluha, oštećenje mozga, pa čak i smrt.
GRLO POD STREPTOKOKAMA
Vrsta streptokoka, česte bakterije koja živi na koži, uzrokuje ovo obolenje. Simptomi: bolno grlo i temperatura koji traju nekoliko dana. Često se pojavljuje beli gnoj u dnu grla, kao i uvećani limfni čvorovi na vratu. Ovo oboljenje se rešava samo po sebi, ali ipak se antibiotici preporučuju zbog rizika od reumatske srčane bolesti, ozbiljne posledice strep infekcije koja se, na svu sreću, može sprečiti.
ŠARLAH
Strep infekcija uzrokuje šarlahnu infekciju, koja se može pojaviti nakon infekcije grla. To je česta infekcija i počinje temperaturom i bolnim grlom, nakon čega se pojavljuje osip, prvo na grudima, a onda i na ostalim delovima tela. Antibiotici se preporučuju za uništavanje bakterija, ali i za sprečavanje reumatske temperature i reumatske srčane bolesti.
REYE-OV SINDROM
Aspirin i lekovi koji sadrže aspirin, nikada ne treba da se daju deci. Ovo obolenje može biti fatalno, uzrokuje ga izlaganja navedenim lekovima, a postoji i opasnost otkazivanja jetre ili oticanja mozga, što je veoma opasno po život. Srećom danas je ovo vrlo retka bolest, s obzirom da je aspirin prepoznat kao uzrok bolesti.
MRSA (Staf.infekcija)
MRSA ili staf.aureus otporan na meticilin, jeste organizam otporan na antibiotike, uzrokuje infekciju kože kao što su plikovi i apcesi ili neke još ozbiljnije. Javlja se sve češće, može se proširiti i izazvati infekcije opasne po život, posebno po bolnicama. Ono što u ovom slučaju predstavlja izazov jeste da su mnogi ljudi potencijalni prenosioci ovog organizma i mogu ga preneti na druge. Tretman može uključivati antibiotike, ali se svima ne preporučuju.
GNOJNI EKCEM (IMPETIGO)
Staf ili strep, dve vrlo česte kožne bakterije, dovode do pojave impetiga. Pojavljuje se kao skup malih plikova koji kada puknu dobiju izgled kao kora boje meda. Impetigo se može pojaviti bilo gde na koži i najčešće se dijagnostikuje kod male dece. Antibiotici su neophodni u većini slučajeva.
LIŠAJEVI
Lišaj je uzrokovan bakterijom. Ovo obolenje je dobilo svoj naziv zahvaljujući prstenastom obliku lišaja, a koji liči na prstenastog crva; upravo ovakav oblik je vidljiv tokom infekcije. Lišaj se leči lekovima protiv gljivica. Može se proširiti sa deteta na dete, tako da je potrebno obratiti dosta pažnje.
LAJMSKA BOLEST
Lajmska bolest je česta infekcija uzrokovana bakterijom koju prenosi krpelj. Nakon uboda krpelja, postoji velika opasnost da će osoba osetiti simptome Lajmske bolesti, uključujući osip, temperaturu, bolove u telu, a ponekad i teže simptome, uključujući nervni sistem i zglobove. Osip je specifičan i pojavljuje se kao velika erupcija koja ima oblik mete, nedelju do dve nakon izlaganja infekciji. Veoma je teško preneti Lajmsku bolest, osim ako je krpelj zakačen na telo duže od 24 sata. Antibiotici su uobičajeno sredstvo lečenja.
GRIP
Obično se od gripa oboleva tokom zime; javlja se visoka temperatura, groznica, bolovi u telu i ostali simptomi. Obično nestaje sama od sebe, ali ponekad može dovesti do ozbiljnih komplikacija, uključujući upalu pluća. Trenutno se preporučuje godišnja vakcina, za sve starije od 6 meseci.
SEZONSKE ALERGIJE
Sezonske alergije su zlo za veliki broj dece i odraslih. Kijavica i nos koji curi, natečene i suzne oči – uobičajeni su simptomi ovakve vrste obolenja. Na žalost, nema leka za ovakva stanja; ipak, postoje lekovi koji se mogu prepisati za ublažavanje simptoma. Antihistamini su dostupni i na recept i bez recepta, uzimaju se oralno, kao nazalni sprejevi ili kao kapi za oči. Cilj je smanjiti težinu simptoma.