Jetra je najveća žlezda sa unutrašnjim lučenjem i najveći pojedinačni organ ljudskog tela i služi za skladištenje hranljivih materija i energije i za uklanjanje štetnih materija...
Ali jetra prolazi kroz više od pet stotina različitih hemijskih procesa koji utiču na metabolizam šećera, masti, proteina, vitamina i hormona, uklanjanje toksina iz tela, imunološke procese i zgrušavanje krvi.
Jetra je odgovorna za razgradnju i uklanjanje otpadnih produkata svega što unosimo u organizam, a samim tim i raznih štetnih materija. Mnogi lekovi se pretvaraju u aktivne supstance u jetri ili ih jetra razlaže u neaktivne, a zatim se uklanjaju iz tela. Alkohol i druge štetne materije se takođe neutrališu u jetri.
Ali sami procesi razgradnje i uklanjanja alkohola, lekova i drugih štetnih materija iscrpljuju jetru, jer se stvaraju štetni slobodni radikali koji oštećuju i uništavaju ćelije jetre.
Oboljenje jetre
Najčešća hronična oboljenja jetre su:
- nealkoholna masna bolest jetre
- alkoholna bolest jetre
- hepatitis
Pravilna identifikacija i lečenje uzroka bolesti je od ključnog značaja za sprečavanje razvoja ciroze kao krajnjeg stadijuma bolesti jetre.
Ciroza jetre je stanje ili bolest jetre u kojoj dolazi do oštećenja njenog tkiva, ožiljaka i pogoršanja funkcije ćelije. Iako je prekomerna konzumacija alkohola najčešći uzrok, ciroza je zapravo završni stadijum mnogih bolesti jetre izazvanih drugim faktorima.
Kada je jetra stalno izložena velikim količinama alkohola, ona se iscrpljuje usled preopterećenja, nakuplja se masnoća i nastaje stanje koje se zove masna jetra. Zbog previše masti i premalo kiseonika, ćelije jetre otkazuju, razvija se zapaljenje, prvo akutno, a zatim hronično, što rezultira ožiljcima ili cirozom jetre.
Sličan je razvoj bolesti i zbog drugih uzroka, poput virusa hepatitisa B i C, koji izazivaju hronično zapaljenje jetre i često završavaju cirozom ili karcinomom jetre.
Gojaznost, koja je postala značajan zdravstveni problem, između ostalog uzrokuje oštećenje jetre. Zbog prevelike količine šećera i masti nastaje masna jetra, odnosno bezalkoholna masna bolest jetre, koja takođe izaziva upalu i propadanje tkiva jetre. Mnoge hemikalije koje se nalaze u životnoj sredini, pesticidi ili insekticidi koji se mogu uneti kroz kontaminiranu hranu, kao i mnogi lekovi, takođe oštećuju jetru i izazivaju oštećenje funkcije i propadanje jetre.
Lečenje bolesti jetre
Hepatoprotektivni lekovi kao što je silimarin se takođe koriste u lečenju hroničnih inflamatornih bolesti, alkohola i ciroze jetre i toksičnih oštećenja izazvanih lekovima i hemikalijama.
U lečenju je neophodno otkloniti prvobitni uzrok upale, odnosno prestati da pije alkohol ili smanjiti telesnu težinu i pridržavati se propisane terapije i mera ishrane. U slučajevima hroničnog hepatitisa B ili C koriste se antivirusni lekovi za ublažavanje infekcije i usporavanje razvoja ciroze. Lekovi koji se koriste u lečenju ciroze usporavaju tok bolesti, odnosno usporavaju razvoj hronične inflamacije i ciroze i ublažavaju simptome kao što su nakupljanje vode (ascites), portalna hipertenzija ili hepatična encefalopatija. Ali u teškim stadijumima oštećenja jetre, transplantacija cele zdrave jetre ili dela jetre pomaže samo.
Pravila prevencije
Pravilna ishrana je važna za zaštitu jetre, a dozvoljeno je samo povremeno, razumno uzimanje alkohola.
Izbegavajte:
- masna hrana
- so (značajno smanjiti)
- alkohol
Uključite u ishranu:
- kao izvori proteina: riba, nemasno meso, nemasni mlečni proizvodi (npr. posni sveži sir)
- povrće
- voće
- žitarice
Ponekad je kod akutnog zapaljenja jetre potrebno pridržavati se stroge dijete u kojoj se iz ishrane potpuno eliminišu masti i šećeri, a dozvoljen je samo unos blagih supa od povrća, čaja, posnog sira i ovsenih pahuljica.
Osobe koje zbog nekih drugih ozbiljnih bolesti moraju uzimati brojne lekove ne bi trebalo da prestanu da ih uzimaju, već bi trebalo da češće proveravaju stanje jetre uz konsultaciju sa lekarom.
Za obnavljanje jetre mogu se koristiti biljni lekovi koji sadrže plod platana (lat. Silibum marianum), koji se vekovima koristi za lečenje jetre. Sikavica sadrži flavoglikane silimarine, od kojih je najvažniji silibinin, koji štiti ćelije jetre od toksina i podstiče samoobnovu jetre.