Vakcine dobro deluju na ovu najnoviju varijantu koronavirusa, iako nešto slabije od originalne, ali tek nakon primanja obe doze...
Delta varijanta koronavirusa do sada se proširila na oko 80 zemalja sveta. U Sjedinjenim Državama, prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, varijanta delta čini oko deset odsto novih slučajeva. Ova varijanta koronavirusa, sve do nove klasifikacije nazvane indijski soj, nastavlja da se širi širom sveta. Britanske vlasti za javno zdravlje najavile su da je delta varijanta sada dominantan soj, koji efikasno zamenjuje britanski soj, alfa varijantu. Šta je tačno delta soj i koliko je opasan?
Gde se delta soj prvi put pojavio?
Delta varijanta, odnosno indijski soj, prvi put je prepoznata u indijskoj državi Maharaštra u oktobru 2020. godine. SZO ga je 11. maja proglasila „varijantom zabrinutosti“. Uobičajeni simptomi su glavobolja, curenje iz nosa i grlobolja, ali zaraženi ovim sojem ne primećuju simptom infekcije originalnim sojem, a to je gubitak osećaja mirisa i ukusa.
Posebno pogođeni mlađi
Prema ostrvskim stručnjacima, rast novih slučajeva pripisuje se činjenici da je delta najzastupljenija među mlađim starosnim grupama koje još nisu vakcinisane.
„Da, navodi se da je gubitak ukusa i mirisa retkost, možda i manje od 10%, za razliku od soja Kent gde se javlja u više od 50% slučajeva. U Velikoj Britaniji su mladi posebno pogođeni jer nisu vakcinisani ili nisu vakcinisani sa obe doze. Jedna doza Pfizer-a štiti na nivou od oko 35% od simptomatske bolesti, što je vrlo malo, dok su dve doze na nivou većem od 90%, što je gotovo jednako soju Kent “
Međutim, kako je izjavio britanski stručnjak dr Tim Spector, simptomi su slabiji i razlog što zaraženi zanemaruju odlazak na testiranje, pa je to i razlog zbog kojeg je izraženo širenje ove varijante.
Od 30 čak osam mutacija
Studija Londonskog imperijalnog koledža i IPSOS otkrila je da je najveća prevalencija delta sojeva u Britaniji bila između 15. aprila i 3. maja u starosnim grupama od pet do 12 i od 18 do 24 godine.
„Indijski soj je kolokvijalni naziv za nekoliko sojeva koji su, prema PANGO klasifikaciji, označeni kao B.1.617.1 (2, 3), od kojih je B.1.617.2 trenutno najbrže širenje, prema klasifikaciji SZO , nazvan delta soj. Poznato je da se proširio u više od 80 zemalja i trenutno se najbrže širi u Velikoj Britaniji, gde je više od 90% svih novih infekcija pogođeno ovim sojem, i u Portugaliji, sa više od 60% svih novih infekcija, a u SAD više od 10%. Soj Delta je u potpunosti potisnuo soj Kent (takođe nazvan alfa soj prema klasifikaciji SZO) u Velikoj Britaniji, jer se širi mnogo brže od njega. Naime, poznato je da je soj Kent za oko 50% zarazniji od originala, dok je delta soj za više od 60% zarazniji od prvobitnog.
U osnovi se radi o virusnoj evoluciji, napretku, prilagođavanju ljudskoj biologiji i mogućnosti širenja na osnovu normi ličnog i socijalnog ponašanja ljudi. Delta virus, od ukupno oko 30 mutacija u poređenju sa originalnim sojem, nosi osam mutacija, u obliku zamena ili delecija aminokiselina, u delu genoma koji kodira protein klas kao najvažniji funkcionalno važan deo virus. Među njima su najvažnije dve, mutacija L452R u RBM (motiv koji veže receptor), koja kodira S-protein u delu koji se vezuje za ćelijski receptor, koji se nalazi, na primer, u kalifornijskom soju i nova mutacija T478K. Vakcine dobro deluju na ovu varijantu, mada nešto slabije nego na originalu, ali tek nakon primanja obe doze. Naime, nakon prve doze, efikasnost prevencije simptomatskog COVID-19 je oko 30-35% za AZ i Pfizer vakcine, dok dve nedelje nakon druge doze efekat Pfizer vakcine iznosi oko 90%, a AZ 60%. Treba napomenuti da vakcina Pfizer u obe doze smanjuje mogućnost hospitalizacije nakon infekcije delta sojem za 96% (20 puta) u poređenju sa nevakcinisanom, a AZ vakcina za 92%.
Pojava tzv. delta plus soja
Novi problem je pojava takozvanog soja delta plus koji ima novu, dodatnu mutaciju K417N. Pronađen je u Velikoj Britaniji i u uzorcima iz Indije. Čini se da ovaj soj može da izbegne neutralizaciju antitelima iz Casirivimaba koji se koriste kao koktel monoklonskih antitela u lečenju COVID-19 u Indiji. Sve u svemu, na osnovu širenja ovih sojeva, možemo se bojati jeseni.