Nakon naglog porasta novih slučajeva u Južnoafričkoj Republici, naučnici su poslednjih dana otkrili novu varijantu virusa SARS-CoV2. Nova varijanta se smatra potencijalno opasnijom jer ima skoro duplo više mutacija od delta varijante...
Varijanta B.1.1.529, nazvana omikron, proglašena je razlogom za zabrinutost od strane Svetske zdravstvene organizacije, stavljajući je u istu kategoriju kao i delta varijanta. Osim u Južnoafričkoj Republici, omikron je otkriven u Bocvani, Izraelu i Hong Kongu, kao i Velikoj Britaniji, Belgiji, Nemačkoj i Češkoj, prenosi HZJZ.
Teško je predvideti tok mutacije
Varijanta B 1.1.529 ima više od 30 mutacija samo na spike proteinu. Ako se na ove mutacije gleda kao na novu mogućnost povećane infektivnosti i prenosivosti, što virusu daje veću sposobnost da zaobiđe imunitet, kako od vakcinacije, tako i od stečenog, onda je to veoma složena varijanta sa mutacijama koje ranije nisu zabeležene, pa je teško predvideti.implikacije na tok pandemije i imunitet.
Vakcine su i dalje najbolja zaštita
Ipak, stručnjaci veruju da će vakcine i dalje pružati visok nivo zaštite od teške kliničke slike koja dovodi do hospitalizacije i smrti. Nova varijanta najčešće se nalazila kod mlađih osoba (od 18 do 34 godine), a upravo u ovim starosnim grupama je najniža vakcinacija zabeležena u Južnoafričkoj Republici. Britanski stručnjaci ističu potrebu za vakcinacijom na osnovu izveštaja dobijenih iz Južne Afrike, prema kojima se beleži veći broj hospitalizacija u grupama nevakcinisanih ili delimično vakcinisanih osoba.
Pored toga, proizvođači vakcina su izjavili da će moći brzo da prilagode svoje vakcine omikronskoj varijanti. Iz perspektive EU, nove varijante SARS-CoV-2 i dalje izazivaju zabrinutost i treba ih pažljivo pratiti. Da bi se dobile pravovremene i tačne informacije o poreklu i cirkulaciji SARS-CoV-2 varijanti koje izazivaju zabrinutost ili interes, ključno je da države članice zadrže ili postignu dovoljno visok nivo sekvenciranja. Nedovoljan obim sekvenciranja ograničava mogućnost otkrivanja cirkulišućih varijanti zabrinutosti pre nego što počnu značajno da utiču na ukupnu epidemiološku situaciju.
Predlog Evropske komisije
S obzirom na to da bi moglo biti veoma teško zaustaviti širenje varijante kada se jednom otkrije, Evropska komisija predlaže proceduru za koordinisan pristup u ograničavanju širenja novih varijanti unutar EU. Takav koordinirani pristup treba da uključi okolnosti u kojima države članice nameću ograničenja kretanja u određenim oblastima za koje se očekuje da će se epidemiološka situacija brzo pogoršati, a posebno u oblastima koje su trenutno ozbiljno pogođene epidemijom. S obzirom na obim promena u ovom pristupu, kako se navodi u Preporuci Saveta EU, Komisija predlaže da se usvoji nova Preporuka Saveta.
U zaključku, ovo je pravi podsetnik da je pandemija daleko od kraja. Ako postoji jedna stvar koju svi sada mogu da urade je ovo: izaberite svoju vakcinu, bilo da je to vaša prva doza, vaša druga doza, pojedinačna ili dodatna doza, i vakcinišite se.