Ako britanska varijanta novog soja koronavirusa postane dominantna u našoj zemlji, prema nekim procenama, 90 procenata stanovništva moraće da se vakciniše...
Zasad nemamo odgovor na pitanje da li je britanski, mnogo zarazniji soj koronavirusa već prisutan u Srbiji i regionu.
Mutacije među virusima su uobičajene
Ako se britanska varijanta proširi na EU i Srbiju, to bi moglo poremetiti planove vakcinacije jer se ta varijanta brže širi među stanovništvom. Ako britanski soj novog koronavirusa postane dominantan u našoj zemlji, prema nekim procenama, 90 procenata stanovništva moraće da se vakciniše.
Mislim da se ne bismo trebali plašiti bilo kakve mogućnosti da novi soj izbegne imunitet postignut prevladavanjem bolesti COVID-19 ili vakcinacijom. Stalno se pojavljuju hiljade i hiljade virusnih mutanata, možda potencijalno opasnijih ili sposobnih da izbegnu imuni sistem, ali velika većina takvih mutanata ne može da preživi jer ovi virusi imaju jedan zadatak, a to je struktura proteina šiljaka.
Šta se trenutno dešava sa virusom?
Nova varijanta koronavirusa, poznata kao B.1.1.7 ili VOC 202012/01, prvi put je zabeležena u Kentu i Londonu 20. septembra 2020. Naučnici su tada otkrili čak 17 mutacija u poređenju sa originalnim sojem koronavirusa iz Vuhana. Od tih 17 mutacija, osam je na genu koji kodira ključni S (spike) protein kroz koji virus ulazi u ćeliju.
Kako se pojavila britanska varijanta koronavirusa?
Iako Svetska zdravstvena organizacija (SZO) nema jasan odgovor na ovo pitanje, naučnici pretpostavljaju da je došlo do višestrukih mutacija kod jednog pacijenta sa jako oslabljenim imunološkim sistemom. Taj pacijent se nekoliko nedelja borio sa COVID-19, dozvoljavajući evoluciju koronavirusa, a zatim je taj soj zarazio drugu osobu.
Zašto nas varijanta B.1.1.7 toliko brine?
Zbog velike zaraznosti: Naučnici procenjuju da je britanska varijanta koronavirusa za 50 do 70 procenata zaraznija nego ranije. Varijanta B.1.1.7 je sada dominantna u Velikoj Britaniji i proširila se na 52 zemlje širom sveta, uključujući susednu Mađarsku.
Da li je britanska varijanta smrtonosnija nego ranije?
Prema dosad dostupnim podacima, ova varijanta ne uzrokuje teže ili fatalnije kliničke slučajeve od prethodnih. Ali činjenica je da je mnogo zaraznija, što znači da će i više ljudi biti hospitalizovano, a to povećava pritisak na bolnički sistem.
Šta znamo o južnoafričkoj varijanti koronavirusa?
Južnoafrička varijanta B.1.351 pojavila se u oktobru i ima potencijalno važnije promene u proteinu S od britanske verzije. Obe varijante su podjednako zarazne, ali Južna Afrika sadrži jednu mutaciju koja bi potencijalno mogla smanjiti efikasnost vakcine. Dominantan je u Južnoj Africi, ali se proširio na dvadesetak zemalja.
Koje druge varijante koronavirusa zabrinjavaju?
Naučnici upozoravaju na varijantu koronavirusa koja se pojavila u Nigeriji i dovela do naglog povećanja broja zaraženih u toj najmnogoljudnijoj afričkoj zemlji, a brazilska varijanta otkrivena je u decembru 2020. godine u Manausu, glavnom gradu Amazone, koji je teško pogodio prvi pandemijski talas.
Da li će vakcina i dalje biti efikasna?
Trenutne vakcine su dizajnirane prema ranijim verzijama, ali naučnici su uvereni da bi trebalo da budu efikasne i protiv novih varijanti koje se lakše šire. U toku su istraživanja kako bi se ovo utvrdilo. Ali čak i u najgorem scenariju, vakcina bi mogla da bude redizajnirana, za nekoliko nedelja ili meseci, kako bi bila efikasna i protiv novih varijanti.