Sam postupak se izvodi u lokalnoj anesteziji. Vaš deferens je vezan ili blokiran na putu od testisa do uretre. Rezovi se prave na skrotumu i nakon postupka su gotovo nevidljivi..
Vazektomija je hirurški postupak koji muškarac mora biti potpuno siguran da želi, jer to može uticati na njegov seksualni život.
Vazektomija je hirurški postupak nakon kojeg muškarac ne može dete začeti prirodnim putem i može uticati na njegov seksualni život. Vasektomija se naziva i trajnom kontracepcijom, jer povezuje vas deferens i tako blokira izlaz sperme iz skrotuma.
Sam postupak traje manje od sat vremena, obično dvadeset minuta, a oporavak je samo nekoliko dana.
Vazektomija i muški polni život
Kao jedina terapija nakon postupka, preporučuje se uzimanje lekova protiv bolova i hladnih obloga koji sprečavaju oticanje skrotuma nakon postupka. Vrlo brzo nakon vazektomije, muškarci mogu ponovo postati seksualno aktivni.
pročitajte još: PROSTATA: MALA ŽLEZDA OD VELIKOG ZNAČAJA
Posle procedure, muškarac, kao i ranije, postiže erekciju i orgazam najnormalnije. Tokom orgazma izlučuje se ejakulat u kojem više nema sperme i to je razlog zašto trudnoća ne može nastupiti. Nakon samog postupka, preporučuje se upotreba kontracepcije, jer je moguće da iza nje ostane određena količina sperme.
Obično se zatim vrši analiza sperme (spermiogram) da bi se utvrdilo da li je operacija vas deferensa (vazektomija) uspešno izvedena, tako da se seksualni život može nastaviti bez upotrebe kontracepcije. Naravno, imajte na umu da vazektomija ne štiti od polno prenosivih bolesti.
Sam postupak se izvodi u lokalnoj anesteziji. Vaš deferens je vezan ili blokiran na putu od testisa do uretre. Rezovi se prave na skrotumu i nakon postupka su gotovo nevidljivi.
Uklonjeni delovi semenovoda se šalju na analizu kako bi se potvrdilo uklonjeno tkivo. To je ambulantni postupak i pacijent nakon postupka odlazi na kućnu negu. Savetuju se dva dana strogog odmora i ukupno sedam dana bolovanja. Kontrola je uobičajena nakon dva dana.
Sledećih osam do deset nedelja nakon postupka, pacijent i partner moraju da koriste kontracepciju tokom odnosa. Zatim se sperma pregleda pod mikroskopom ili se uradi spermiogram. Ako se utvrdi da spermatozoida nema, pacijent može imati nezaštićen odnos. Uspešnost postupka je oko 98%, nakon čega su erekcija i ejakulacija isti kao i pre, a spermatozoidi izgledaju identično. Naime, spermatozoidi čine samo 2% ejakulata.
Moguće komplikacije
Komplikacije povezane sa vazektomijom javljaju se vrlo retko. Rana se može zaraziti, što je praćeno crvenilom, bolom, otokom i povremenim pražnjenjem. U tom slučaju mogu biti potrebni antibiotici. Nakon operacije moguće je krvarenje unutar skrotuma, što može stvoriti hematom ili krvni ugrušak.
Tokom sledećih nekoliko nedelja, hematom će se povući ili će, u slučaju da je hematom velik, biti potrebna dodatna operacija. Granulom izazvan curenjem sperme tokom postupka najčešće je asimptomatski, ali može biti uzrok postoperativnog bola. Dugoročni efekat nakon vazektomije uključuje hronični bol u testisu ili epididimisu.
pročitajte još: IMPOTENCIJA - NE POMAŽU MED I ORASI
Dobro razmislite pre nego što donesete odluku
Da biste se podvrgli vazektomiji, morate biti potpuno sigurni da to želite, odnosno kada ste sigurni da više ne želite decu. Ne oslanjajte se na činjenicu da je ovaj postupak reverzibilan i da će se, ako se predomislite, sve vratiti u normalu.
Proces povratka vraćanja semenovoda u funkciju u 50% slučajeva je neuspešan, jer ne dovodi do povratka plodnosti kod muškaraca. Sam postupak vraćanja takođe je veoma skup za postupak koji ne garantuje uspeh.