ishrana dece, Zdravlje i prevencija, dijeta i nutricionizam, magazin
DIJETA & NUTRICIONIZAM

22 Sep 2020

ISHRANA DECE

Iako većina dece unosi dovoljnu količinu gvožđa svakodnevno, postoje izuzeci. Posebno je veliki rizik za devojke u adolescenciji, koje uglavnom ne mogu da se nose sa gubitkom gvožđa, koji je uzrokovan posebno zbog menstrualnog ciklusa...

Kako da znamo da su potrebe za vitaminima i mineralima naše dece zadovoljene?

Gvožđe, vitamin A, kalcijum i magnezijum su važni prehrambeni sastojci za dečje zdravlje. Iako nedostatak hranljivih materija možemo da povežemo sa zemljama u razvoju, čak i neka od naše dece ne dobijaju redovno ovih hranljivih materija.

Uglavnom, deca u našoj zemlji su dobro snabdevena kada je u pitanju zadovoljenje njihovih potreba za kvalitetnom i zdravom ishranom. Većina dece ima pristup čistoj vodi i izobilje zdrave hrane. Ipak uprkos tome, sprovedena je velika anketa koja sugeriše da ima još mesta za poboljšanje kada je u pitanju unos određenih hranljivih materija.

UNOS NATRIJUMA

Za decu skoro svih uzrasta, dnevni unos natrijuma prevazišao je preporuke. Kada su u pitanju adolescenti, pronađeno je da više od 80 posto njih dnevno prekoračuju dozvoljenu gornju granicu unosa natrijuma!

Problem

Prekomerna potrošnja natrijuma se često može pripisati komercijalnim namirnicama kao što su čips, zamrznuta hrana, hrana u konzervi, burgeri, pica i slane grickalice. Previše natrijuma u ishrani je povezano sa povećanim rizikom od visokog krvnog pritiska (što može povećati rizik od kardiovaskularnog i bubrežnog oboljenja), tako da praćenje unosa natrijuma kod dece sada može doprineti boljem zdravlju u narednim godinama.

Rešenje

Fokusiranje na svežu hranu i grickanje svežeg voća, povrća, neslanih oraha i semenki i sličnih zdravih namirnica može pomoći da unos natrijuma bude normalan. Pažljivo čitanje oznaka na hrani i sadržaja natrijuma u njoj (pogledajte grafikon u nastavku) je takođe važan korak u praćenju unosa natrijuma.
KALCIJUM

Stopa neadekvatnog unosa kalcijuma kod dece iznosi od 44% do 70%, dok su devojke od 14 do 18 godina izložene najvećem riziku od neadekvatnih unosa ovog bitnog minerala.

Problem

Kalcijum je potreban za zdravlje kostiju i zuba, kao i pravilnu funkciju mišića. Dugotrajni neadekvatan unos može stoga uticati na zdravlje kostiju i zuba i sposobnost mišića da pravilno funkcionišu.

Za mlade žene, izgradnja zdravih kostiju je za posebno važna zbog većih tendencija žena ka gubljenju gustine kostiju kako stare. Zaključak je da one najčešće ne unose dovoljno kalcijuma i to zahteva posebnu pažnju.

Rešenje

Povećanje unosa kalcijuma: fokusirati se na hranu bogatu kalcijumom u svakodnevnoj ishrani, kao što su mlečni proizvodi. Za decu koja ne konzumiraju mlečne proizvode, postoji mnogo proizvoda bogatih kalcijumom kao što su sojino, bademovo, pirinčano mleko, mleko od ovsa i jogurt od kokosa i soje.

MAGNEZIJUM

Otkriveno je da dečaci stariji od 14 godina i devojčice starije od 9 godina unose neadekvatne količine magnezijuma, dok su devojčice u pubertetu izložene najvećem riziku, preko 66%.

Problem

Ovo je prilično zabrinjavajuće zbog brojnih uloga magnezijuma u telu, uključujući regulaciju šećera u krvi, funkciju mišića i nerava, regulaciju krvnog pritiska i regulaciju različitih proteina i hormona. Zbog toga uticaj neadekvatnog unosa magnezijuma može biti veoma veliki.

Rešenje

Unos dovoljno magnezijuma u ishrani svodi se na korišćenje u ishrani žitarica, zelenog povrća kao što su spanać, zatim koštunjavog voća i mlečnih proizvoda.
VITAMIN A

Kod dece od devet godina i starije, između 11% i 42% njih je ustanovljeno da ne unose dovoljno vitamina A, pri čemu su devojčice u tinejdžerskom uzrastu i dalje pod najvećim rizikom.

Problem

Vitamin A je važan za regeneraciju i lečenje ćelija, funkcionisanje imunog sistema i pravilan rast telesnih tkiva; ima i važnu ulogu u održavanju zdravog vida. Ipak, može negativno uticati na sposobnost tela za borbu protiv infekcija i regeneraciju oštećenih tkiva, a takođe može uticati na vid, naročito pri slabom osvetljenju.

Rešenje

Iako je količina vitamina A bogata u nekim namirnicama (kao što je jetra), većina nas na kraju dobija prehrambeni vitamin A u vidu beta karotena (između ostalih proizvoda i iz narandžastog voća i povrća), što telo potom pretvara u vitamin A.

GVOŽĐE

Iako većina dece unosi dovoljnu količinu gvožđa svakodnevno, postoje izuzeci. Posebno je veliki rizik za devojke u adolescenciji, koje uglavnom ne mogu da se nose sa gubitkom gvožđa, koji je uzrokovan posebno zbog menstrualnog ciklusa.

Problem

Gvožđe je potrebno da bi krv prenosila kiseonik u naše ćelije i tkiva. Kako se nivo gvožđa smanjuje, deca i tinejdžeri mogu postati veoma umorni i razdražljivi i imaju problema sa lošim apetitom, fokusiranjem, učenjem i radom u školi.

Rešenje

Zato što prevelika doza gvožđa može izazvati sopstveni skup problema, ne preporučuje se da se deci dodatno daje gvožđe u obliku suplementa, osim ako je poznato da im je on deficitaran (testiranje u domu zdravlja). Umesto toga, redovan unos hrane bogate gvožđem predstavlja bezbedan i prirodan način da se nivoi u dečijem organizmu održe u normali.
ŠTA OVO SVE ZNAČI?

U većini slučajeva to pokazuje da su dečije prehrambene potrebe za glavnim vitaminima i mineralima namirene kroz ishranu, ali da nekoliko ključnih oblasti pokazuju potrebu za poboljšanjem: kalcijum, magnezijum, vitamin A, natrijum i za neke gvožđe.

Najsigurniji i najprirodniji način za poboljšanje ovog stanja je povećanje unosa hrane bogate kalcijumom, magnezijumom, gvožđem i vitaminom A, dok ujedno smanjujete unos hrane bogate natrijumom.

VITAMIN D

Tokom različitih kontrola, količina prehrambenog vitamina D navedena je izrazito ispod preporučenih unosa u većini starosnih grupa. Međutim, navedeno mora pažljivo da se tumači. Većina našeg vitamin D ne dolazi iz naše ishrane, već iz izloženosti suncu.

Dijetetičari savetuju da je adekvatna količina vitamina D moguća kroz ishranu i sunčanje. Međutim, bebama, onima sa tamnijom kožom i pojedincima sa određenim zdravstvenim problemima će možda biti potreban suplement u vidu kapsula. Ukoliko imate sumnje, konsultujte svog lekara.
IZVORI HRANE ZA VAŽNE HRANLJIVE MATERIJE


Nutrienti / izvori hrane:

KALCIJUM

• kuvani zeleniš (kelj, spanać)
• mlečni proizvodi (kravlji ili kozji mlečni proizvodi, sir i jogurt)
• koštunjavo voće
• kuvani pasulj
• tofu
• losos ili sardine u konzervi sa kostima
• sojino mleko ili napitak od badema


MAGNEZIJUM

• kuvani zeleniš (spanać, kelj)
• krompir sa kožom
• kruške
• kuvana boranija
• kuvane žitarice
• kuvani pasulj ili sočivo
• koštunjavo voće i semenke

VITAMIN A (BETA KAROTEN)

• šargarepa
• slatki krompir
• bundeva
• tikva
• kuvano zelenilo
• suve kajsije
• tvrdi kozji sir
• masna riba (losos, haringa, skuša)
• riblje ulje


GVOŽĐE

• kuvano zelenilo
• kuvana boranija
• suve kajsije
• sok od  šljiva
• crveno meso
• plodovi mora
• sočivo
• pasulj
• tofu

IZVORI PREKOMERNE DOZE NATRIJUMA

• grickalice kao što su perece, slani keks i čips
• konzervisane supe
• smrznuta hrana
• suhomesnati proizvodi, viršle, paštete...


DOBRE STRANE PROBIOTIKA ZA DECU

Kao deo prirodnog okruženja creva, probiotici podržavaju zdravlje i funkciju digestivnog trakta, koji može imati velik uticaj na zdravlje generalno.

• Probiotici su pokazali pozitivne strane u istraživanjima o lečenju i prevenciji dijareje koja nastaje zbog  antibiotika, što može pomoći populaciji od 30% pacijenata koji uzimaju antibiotike.

• Kao deo lečenja virusne dijareje probiotici pomažu u smanjenju ozbiljnosti i trajanja simptoma.

• Iako je potrebno još istraživanja, do sada je utvrđeno da redovna upotreba probiotika može pomoći u sprečavanju drugih vrsta infekcija kod male dece, sprečava odsustvo dece iz vrtića ili škole zbog dijareje, smanjuje upotrebu antibiotika i infekcije srednjeg uha.

• Iako rezultati istraživanja do sada nisu bili usklađeni, neka istraživanja sugerišu da probiotici, kada se uzimaju tokom trudnoće, mogu pomoći u smanjenju rizika od alergijskih bolesti (kao što je ekcem) kod dece kada se rode.

Reklame

Povezane teme

5 ZNAKOVA DA JE VAŠEM TELU POTREBNO VIŠE VLAKANA

5 ZNAKOVA DA JE VAŠEM TELU POTREBNO VIŠE VLAKANA

Čak i ako nemate zatvor, Vašim crevima je možda ipak potrebno više dijetetskih vlakana kako bi Vam pomogla da zaštitite svoje telo....

KAKO DO PERSONALIZOVANOG PLANA ISHRANE ZA DOBRO ZDRAVLJE? NUTRIGENETIKA I GI EFFECTS (MIKROBIOTA)

KAKO DO PERSONALIZOVANOG PLANA ISHRANE ZA DOBRO ZDRAVLJE? NUTRIGENETIKA I GI EFFECTS (MIKROBIOTA)

Danas, u moru raznovrsnih dijeta i fitnes trendova, biranje pravog lifestyle-a postaje veliki izazov. Da li odabrati Mediteransku, Atkinsonovu, Paleo ili Keto dijetu?...

KONTROLIŠITE UNOS: OVO VOĆE I POVRĆE, IAKO JE ZDRAVO, POVEĆAVA NIVO ŠEĆERA U KRVI

KONTROLIŠITE UNOS: OVO VOĆE I POVRĆE, IAKO JE ZDRAVO, POVEĆAVA NIVO ŠEĆERA U KRVI

Dok su voće i povrće neke od najzdravijih namirnica, stručnjaci upozorava da određene vrste mogu povećati šećer u krvi....

ZDRAV GUBITAK TEŽINE - NAJČEŠĆE POSTAVLJANA PITANJA I ODGOVORI

ZDRAV GUBITAK TEŽINE - NAJČEŠĆE POSTAVLJANA PITANJA I ODGOVORI

Pored opšteg boljeg osećaja, bolje pokretljivosti, manje umora, manje zadihanosti pri naporu, neki drugi pokazatelji zdravlja značajno će se poboljšati...

NAMIRNICE KOJE KARDIOLOZI STROGO ZABRANJUJU

NAMIRNICE KOJE KARDIOLOZI STROGO ZABRANJUJU

Da bi srce bilo zdravo, veoma je važno paziti na ishranu i voditi računa o stilu života i navikama....

NAUKA O TELESNOJ MASNOĆI

NAUKA O TELESNOJ MASNOĆI

Mnogi od nas provode dosta vremena pokušavajući da se drže dijete i da je sprovode, ali malo dodatnog punjenja zapravo može predstavljati dobru stvar....

DIJETE U TRENDU U 2022. GODINI

DIJETE U TRENDU U 2022. GODINI

Na društvenim mrežama ćete verovatno naleteti na ove nove prehrambene pristupe. Dijetetičarka Melissa Meier opisuje njihovu vrednost....

PRIRODNI BENEFITI BELOG LUKA

PRIRODNI BENEFITI BELOG LUKA

Beli luk se u terapeutske svrhe koristi više od 5.000 godina. U stvari, korišćen je kao antiseptik tokom dva svetska rata!...

VAŠA NOVA PRAVILA U VEZI ISHRANE: 11 PAMETNIH NAČINA DA OSTANETE TANKI CEO ŽIVOT

VAŠA NOVA PRAVILA U VEZI ISHRANE: 11 PAMETNIH NAČINA DA OSTANETE TANKI CEO ŽIVOT

Jedna stvar koju smo naučili dok smo bili zatvoreni je da ponovo počnemo da kuvamo. (Pozdrav domaćem hlebu i toplim kolačićima iz rerne!). No ako su nasleđe izolacije širi struk i uske pantalone, tu smo da vam pomognemo......

ZAŠTO JE SAD NAJBOLJE VREME DA ZAPOČNETE DIJETU?

ZAŠTO JE SAD NAJBOLJE VREME DA ZAPOČNETE DIJETU?

Ako se vi, ili neko do koga vam je stalo, upuštate u gubitak kilograma, razumevanje fizioloških reakcija u organizmu na prekomerni unos kalorija može vam pružiti prednost da uspešno sprovedete svoju odluku....

10 RAZLOGA ZAŠTO SE SALO NA VAŠEM STOMAKU NE TOPI

10 RAZLOGA ZAŠTO SE SALO NA VAŠEM STOMAKU NE TOPI

Jednostavni ugljeni hidrati (kao oni u čipsu) i dodati šećer (npr. u zašećerenom piću) povećavaju šećer u krvi, što dovodi do stvaranja ogromnih količina insulina – hormona koji podstiče jetru na skladištenje masti na stomaku i kukovima......

13 SUPER MOĆNIH NAMIRNICA KOJE PRIRODNO SNIŽAVAJU KRVNI PRITISAK

13 SUPER MOĆNIH NAMIRNICA KOJE PRIRODNO SNIŽAVAJU KRVNI PRITISAK

Postoji razlog zbog kojeg su UN proglasile Međunarodnu godinu kinoe. Ova čitava žitarica sa velikom količinom proteina ima blag ali pun ukus orasa, sadrži mnogo fitonutrijenata koji štite zdravlje, zajedno sa velikom dozom magnezijuma......

10 NAJGORIH NAMIRNICA ZA VAŠU DECU

10 NAJGORIH NAMIRNICA ZA VAŠU DECU

Ako Vaše dete zaista treba nešto slatko nakon svakog obroka, dajte mu mešavinu bobičastog voća sa grožđem ili mu pripremite kolače ili sličan slatkiš, pomoću prirodnih sastojaka......

7 STVARI KOJE ĆE VAM SE DEŠAVATI AKO ZAPOČNETE BEZGLUTENSKU DIJETU

7 STVARI KOJE ĆE VAM SE DEŠAVATI AKO ZAPOČNETE BEZGLUTENSKU DIJETU

Hrana bez glutena ne znači hranu bez kalorija. Zapravo, mnoge verzije hrane bez glutena sadrže više kalorija, masti, šećera i natrijuma nego hrana sa glutenom, što se oseti u promeni ukusa i teksture koja se dešava kada se ukloni pšenica......

10 POGREŠNIH MITOVA O VEGETERIJANSKOJ ISHRANI

10 POGREŠNIH MITOVA O VEGETERIJANSKOJ ISHRANI

Iako trudnoća nije pravo vreme za eksperimentisanje sa ishranom, žena koja već upražnjava ishranu baziranu na biljkama, ima manje šanse da se prekomerno ugoji tokom trudnoće, čime se smanjuje rizik od gestacijskog dijabetesa i visokog krvnog pritiska...