Dok su voće i povrće neke od najzdravijih namirnica, stručnjaci upozorava da određene vrste mogu povećati šećer u krvi.
Za one s dijabetesom tipa 2, pametan odabir prehrane jedno je od najvećih oružja koje treba dodati arsenalu zaštite od visoke glukoze u krvi. Dok uživanje u slatkim poslasticama ili alkoholnim pićima očito ne donosi dobre vesti za vaš nivo šećera u krvi, voće i povrće moglo bi se činiti dobrim odabirom. Ipak, stručnjak je podelio tri mogućnosti koje bi vas mogle dovesti u opasnost od skokova šećera u krvi.
Nema sumnje da su voće i povrće zdravi, puni vitamina i minerala, prepuni vlakana i hranjivih stvari te da ova raznovrsna šarena hrana nudi optimalan nutritivni profil neophodan za vaše celokupno zdravlje, što ih čini kamenom temeljcem zdravog života. Međutim, određeno voće i povrće možda nije najbolji izbor za povišen nivo šećera u krvi, smatra Rob Hobson, nutricionists i konsultant brenda dodataka prehrani Healthspan.
pogledajte još: nauka o telesnoj masnoci
Neke od ovih zdravih opcija imaju visok glikemijski indeks (GI) što sugeriše da bi mogle dovesti do visokih nivoa glukoze u krvi. Glikemijski indeks objašnjava kojom brzinom vaše telo razgrađuje uglljene hidrate do glukoze, a hrana se rangira kao niska, srednja ili visoka.
“Hrana s visokim GI brzo se razgrađuje što uzrokuje nagli porast glukoze u krvi. Osobe s dijabetesom nagli porast šećera u krvi nazivaju ‘šiljcima’.” Iako voće i povrće obično ima nizak GI rezultat, postoje neki izuzeci”, kaže Hobson.
Prema Hobsonu, lubenica, krompir i sušeno voće zauzimaju visoko mesto na ovoj listi.
“Hrana s visokim GI može naterati telo da pokuša proizvesti talas insulina kako bi se suprotstavio brzodelujućim ugljenim hidratima, a uobičajena posledica toga je osećaj gladi unutar dva do tri sata, zbog čega netko može poželeti više hrane. Ljudi s dijabetesom moraju biti oprezni s hranom s višim GI jer je njihova sposobnost tela da kontroliše nivo glukoze u krvi smanjena ili uopšte ne postoji.”
Drugo voće i povrće s višim GI uključuje: šargarepu, paštrnjak, cveklu, kukuruz šećerac, banane, narandže, mango, grožđe i kruške. Iako treba biti oprezan pri konzumiranju ovih zdravih osnovnih namirnica, ne biste ih se trebali potpuno odreći. Hobson je objasnio da ova zdrava hrana još uvek sadrži korisne hranjive stvari.
Na primer, krompir je dobar izvor magnezijuma, kalijuma, B6, folata i vitamina C, dok sušeno voće sadrži vitamin C i minerale poput kalcijuma i gvožđa. Stručnjak je zaključio da pacijenti trebaju biti samo “oprezni” kada jedu ovu hranu.